MOZOLANI CLASSIC

Women´s Physique s Kyptovou zatiaľ nie je v programe Mozolani Pro Classic

Pridané: 06.03.2014


Mozolani Weekend sa blíži a už dnes je isté, že v Žiline vystúpia špičkoví amatéri a profesionáli. Podujatie sa uskutoční 3. a 4. mája v DOXXbet aréne. Program je viac-menej už stanovený. Pre 30-ročnú českú profesionálku Kateřinu Kyptovú, ktorá uplynulý víkend trénovala v Mozolani Fitness Clube Solinky, je škoda, že na Mozolani Pro Classic nie je kategória Pro Women´s Physique.


 

Súťažné výzvy

Keby organizátor dodatočne zaradil túto kategóriu do programu súťaže, Kyptovej by to dosť pomohlo. „Toto bude moja prvá sezóna medzi profesionálkami. Profi-licenciu vlastním od januára 2014. Svoj profi-debut plánujem uskutočniť 12. apríla na pretekoch v Kalifornii v Culver City, čo je kúsok od Venus Beach. Je tam super prostredie, koncentrujú sa tam ľudia, ktorí sa zaujímajú o kult tela. Potom o dva týždne neskôr chcem štartovať na súťaži v štáte Washington na západnom pobreží USA. Tento šport je o biznise, peniazoch, sponzoroch. Čím budem viac na očiach, tým moja šanca uspieť bude väčšia, ale presadiť sa v zámorí nebude jednoduché. Americký trh ma nepozná a Európanky to majú vždy ťažšie ako Američanky. Aj preto je mojím vnútorným želaním to, aby Pro Women´s Physique bola na Mozolani Pro Classic 2014, ale to ja nemôžem ovplyvniť. Určite by som rada v Žiline štartovala, bola by to výzva nominovať sa na Olympiu.“ Medzi amatérkami dosiahla Kyptová niekoľko veľmi dobrých výsledkov. „Najviac si vážim 4. miesto na Arnold Classic v USA v kulturistike, 2. miesto na Arnold Classic Europe v kulturistike a vlaňajšie strieborné medaily na majstrovstvách Európy i sveta v kategórii Women´s Physique.“

 

Tréningový proces

V príprave na tohtoročné súťaže nič nenecháva na náhodu. Ako vyzerá jej silový tréning? „Podľa toho, koľko mám klientov, keďže pracujem ako osobná trénerka v jednom fitnescentre v Mladej Boleslavy, si prispôsobujem svoj tréningový program. Niekedy mi vyjde jeden tréning denne, niekedy dva. Nohy trénujem zvlášť, potom ramená trebárs s bicepsom, potom hamstringy, prsia a triceps. Nemám to nalinkované, zariaďujem sa podľa pocitov, dokážem improvizovať, aby sa jednotlivé svalové partie striedali. Radšej cvičím s činkami ako na strojoch, lebo s činkami ten sval toľko neizolujete a stoje využívam viac-menej ako poslednú záchranu, keď už nie je toľko síl. Uvediem nejaké príklady cvikov. Hoci v diéte sila klesá, snažím sa trénovať s ťažkými váhami. Čelný drep robím so 100 kg záťažou a 7-8 opakovaní. Príťahy jednoručky k pásu na chrbát zvládam s 50 kg a keď sa vyhecujem, tak dám aj sedemdesiatku.“ Kaťa má rada aj kardio tréning. „Obľubujem ho až veľmi. Vyčítajú mi, že ak budem mať veľa aeróbnej aktivity, sval nebude taký hustý, ale súťaženie ma neuživí, človek by mal robiť to, čo ho baví a nemal by sa brániť svojim pocitom. Keď mám chuť ísť si zabehať, tak idem a nerozmýšľam nad tým, že stratím nejaký gram svalovej hmoty a pokazím si formu. Podľa nálady a energie som schopná robiť aj dve hodiny denne kardio. Nielen vo fitku, ale chodím si zabehať aj vonku alebo využijem in-line korčule. Kardio je pre mňa taká očista, dobre si pri tom oddýchnem a vyplavia sa mi endorfíny.“

 

Diétny jedálniček

Česká profesionálka diétu zvláda. Jej jedálniček zodpovedá tomuto obdobiu, keď sa nachádza zhruba mesiac pred pretekmi. „Na raňajky mám päť vajec, z toho je päť bielok a dve žĺtka. Na desiatu si po tréningu dám proteín s mandľovým maslom. Ja mám takú špeciálnu chuť a málokto tomu rozumie. Na obed je to kuracie mäso so semienkami, na olovrant mám proteínové plátky, ktoré sú vyrobené z vaječných bielkov. K tomu ešte 30 g mandlí. Večera pozostáva z rýb, lososa a zeleninového šalátu s olejom. Takto idem každý deň. Energie mám dosť aj na prácu osobnej trénerky, necítim sa unavená, ale trochu mi chýba šťava počas svojho tréningu. Ako kulturistika som bola zvyknutá mať svaly naplnené sacharidmi. Tým, že tvrdo trénujem, celý deň som na nohách a robím veľa kardia, vtedy som si aj diéte mohla denne dopriať až 680 g sacharidov a moje telo to spálilo. Po prechode do kategórii Physique som musela pristúpiť k zmene v strave. Dennú dávku sacharidov aktuálne držím na hodnotách 20 – 30 g. Váhovo som išla dole, ale svaly nemám až také ostré. Physique však nie je kulturistika. Otázne je, aký trend zvolia rozhodcovia. Samozrejme, že okrem stravy využívam aj doplnky výživy od môjho sponzora spoločnosti Amix Nutrition (Top partner Mozolani Classic 4 a Mozolani Pro Classic 2014 – pozn. red.). S týmito výrobkami som veľmi spokojná,“ dodala Kateřina Kyptová.

 

Amatérska i profi-špička

V štartovej listine už prihlásených profíkov figurujú špičkové mená – kulturistika do 212 libier: Marián Čambal (Slovensko), Bahrajčan Sami al Haddad (6. miesto na Olympia Showdown 2013), Lukáš Osladil, Jan Kubík a Petr Vaniš (všetci Česko), Pro Figure: Natália Lenártová-Revajová (Slovensko), Jekaterina Gamaginová (Rusko), Pro Bikini: Nikola Weiterová, Jana Majerníková (obe Slovensko), Fínka Anna Virmajokiová (16. miesto na Bikini Olympia 2013), Angličanka Michelle Brannanová, Anna Starodubcová z Ruska (víťazka Arnold Classic Amateur 2013), Nemka Andrea Hertleinová, Svetlana Jereginová (Rusko), Margret Gnaarová (Island), My Coustelsová (Francúzsko), Valeria Ammiratová (Nemecko). V amatérskej časti Mozolani Classic 4 sa predstaví slovenská špička v kulturistike a klasickej kulturistike, ktorým budú podkurovať pretekári z arabských krajín. Veľká kvalita sa rysuje v kategórii bikiny fitness (Denisa Lipovská, Monika Rosenbergerová, Iveta Kuglerová, Michaela Brutenič, Jana Milová, Veronika Guľášová, Denisa Hargašová), v ktorej sa doteraz prihlásil rekordný počet štartujúcich (70).

Prize Money

Profesionáli: celkovo 15 500 USD

- Pro Bodybuilding 212 lbs: 6000 USD

- Pro Figure: 6000 USD

- Pro Bikini: 3500 USD

Amatéri: celkovo 6000 USD

 

Program

Piatok 2. mája 2014

- tlačová konferencia s pretekármi

Sobota 3. mája. 2014

- SAKFST medzinárodné majstrovstvá v kulturistike mužov (do 75 kg, do 85 kg, do 95 kg, nad 95 kg) a klasickej kulturistike mužov (do 175 cm, nad 175 cm), pohárová súťaž v bikiny fitness žien (výškové kategórie sa určia až po prezentácii pretekárok na súťaži), preteky v kulturistike juniorov (open) a kulturistike Masters (nad 40 rokov)

Semifinále: 10.00 – 14.00 h

Finále: 17.00 – 20.30 h

Nedeľa 4. mája 2014

- súboje o absolútnych víťazov v amatérskej kulturistike mužov a amatérskom bikiny fitness

- profesionálna súťaž v týchto kategóriách: Pro Bodybuilding 212 libier, Pro Figure. Pro Bikini

Galavečer: 15.30 h

 

Vstupenky

Hlavný organizátor a promotér podujatia Andrej Mozoláni: „Chceme, aby si fanúšikovia túto jedinečnú súťaž vychutnali a v Doxxbet aréne vytvorili úžasnú atmosféru. K dispozícii bude zhruba 6000 vstupeniek (3000 v sobotu a 3000 v nedeľu) vrátane VIP stolov. Priaznivci kulturistiky a fitness by nemali dlho otáľať, aby neskôr neboli zaskočení tým, že už bude vypredané. Kto chce byť na tomto podujatí, ten si lístok zakúpi s predstihom a bude v pohode. Predaj vstupeniek je už v plnom prúde. Stačí si kliknúť na www.mozolani.com a potom realizovať kúpu.“

- sobota 3. mája: VIP stôl /4 osoby/ – 200 € (možnosť zakúpiť iba celý stôl), VIP vstupenka zahrňuje občerstvenie a pitný režim počas celého priebehu súťaže, sektorová vstupenka: 15 €, sektorová vstupenka (státie): 8 €. Vstupenky zakúpené na sobotňajšiu súťaž sú platné pre semifinále i finále.

- nedeľa 4. mája: VIP stôl /4 osoby/ – 200 € (možnosť zakúpiť iba celý stôl), VIP vstupenka zahrňuje občerstvenie a pitný režim počas celého priebehu súťaže, sektorová vstupenka: 18 €, sektorová vstupenka (státie): 9 €.

Predaj vstupeniek na Mozolani Classic 2014 a Mozolani Pro Classic 2014 si zabezpečíte na: http://mozolani.com/classic/vstupenky

 

Mozolani Weekend 2014 podporili – generálny partner: Tetras Translations. Hlavný partner: Hotel BONAPARTE, Mozolani The Fitness Authority. Top partner: Amix Nutrition. Partneri: Scitec Nutrition, VISION, Kompava, Kvety VERA, Extrifit, HAVANACARS, Mesto Žilina, J.J. DARBOVEN, NUTREND, Holiday Inn Žilina, NEBBIA, SAKFST, OLYMPIC CASINO, SUAR, Olympia Amateur Europe Prague 2014, IFBB Professional League, INTER-VION. Hlavný web mediálny partner: EastLabs. Mediálni partneri: Muscle&Fitness, Sport.sk, SVĚT KULTURISTIKY, ŽILINEC, EURÓPA 2, Ronnie.cz.

 

 Ľubomír Chochula