MOZOLANI CLASSIC

ROZHOVOR S PREZIDENTOM SAKFST PO MOZOLANI PRO CLASSIC 2015

Pridané: 29.04.2015


Po skončení Mozolani Pro Classic 2015, ktorý sa konal v sobotu 25. 4. v Dome odborov Istropolis v Bratislave, sme sa na bankete v hoteli Lindner porozprávali s prezidentom SAKFST Milanom Čížekom.


Na snímke je prezident SAKFST Milan Čížek druhý sprava, šéf direktor IFBB Pro League Robin Chang je úplne vpravo a prezident IFBB Rafael Santonja je tretí zľava.

 

Ako by ste zhodnotili podujatie?

Andrej Mozoláni má veľké skúsenosti s organizovaním pretekov, veď toto bol už piaty ročník Mozolani Classic. Po organizačnej stránke bola súťaž dobrá, ale to je už tradícia, naozaj niet čo vyčítať. S úrovňou pretekárov som bol vcelku spokojný, ako v kategórii bikiny fitness, tak v kategórii kulturistika mužov. Dá sa povedať, že najlepších šesť kulturistov v 12-člennom superfinále ukázalo veľmi dobrý štandard, pričom niektorí reprezentanti (napríklad Igor Kočiš – pozn. red.) neštartovali. Zo superfinálovej dvanástky v bikiny fitness malo najlepších osem dievčat európsku úroveň.


Na snímke sú v popredí víťazka Mozolani Pro Classic 2015 Denisa Hargašová (vľavo) a strieborná Olívia Pohanková.

V bikiny fitness sa absolútnou víťazkou stala Denisa Hargašová, pričom Sabína Pleváková skončila až piata..

Hargašová bola z môjho pohľadu najlepšia. Čo sa týka Plevákovej, každý sa pripravuje podľa svojho. Táto súťaž nebola pre ňu smerodajná. Bolo jej dobrou vôľou, že tu štartovala. Ona sa totiž nominovala na európsky šampionát na juniorských majstrovstvách Slovenska v Hnúšti (18. 4.). Na Mozolani Classic nemusela nič dokazovať. Nikto nemôže očakávať, že budú dievčatá štyri týždne každú sobotu v top forme. Trošku povolíte, trošku pridáte. Dôležité je, aby bola forma na tých najdôležitejších podujatiach na tej najvyššej úrovni.

 

Na snímke medailisti v kulturistike mužov - zľava: bronzový Filip Godzsák, zlatý Jozef Nagy a strieborný Ján Kráľ.

V kulturistike amatérov vyhral kvázi 'absolutku' Jozef Nagy, druhý bol masívnejší Ján Kráľ.

Obaja sú z nášho oddielu Veterinary BBC Košice. Nagy potvrdil dobrú formu a triumfom si zabezpečil nomináciu (A-tím) na 'Európu' v kategórii do 85 kg. Mohli by sme sa baviť, či mohol byť Jano druhý alebo tretí, lebo aj Godzsák mal nejaké prednosti... Kráľ bol možno najlepšie pripravený pretekár zo štartového poľa, čo sa týka povrchu, tvrdosti a hoci mal aj nejaké nedostatky, napríklad ruky, oproti minulému roku urobil veľký pokrok. Ak bude v tomto trende pokračovať, potom by mohol na budúci rok štartovať na ME. Kráľ sa zlepšil podľa môjho názoru aj vďaka tomu, že sa od januára zúčastňoval reprezentačných zrazov, kde bol v širšom tíme. Myslím si, že pokiaľ bude naďalej na sebe pracovať, tak to bude OK.

 

Junior Dávid Oravec chýbal na Mozolani Pro Classic 2015 a nebol ani na reprezentačnom zraze, ktorý sa konal v dejisku podujatia medzi semifinálovou a superfinálovou časťou.

Za týždeň sa nedá veľmi zlepšiť. Preto sme sa s ním dohodli, že kontrolu formy bude mať až v Nitre (2. 5.). Ak tam preukáže výrazne zlepšenie formy oproti 'juniorke' v Hnúšti (18. 4.), potom bude reálne, že sa môže do štartu ME za ďalších 12 dní ešte zlepšiť. V tom prípade by ho určite štátny tréner nominoval.

 

Na Mozolani Pro Classic 2015 boli aj vzácni hostia, čo tiež o niečom svedčí...

Som veľmi rád, že pozvanie prijali prezident IFBB Rafael Santonja a šéf direktor IFBB Pro League Robin Chang, ktorý je zároveň promotérom Olympie. Je to pocta pre našu federáciu a podujatie. Obaja sa vyjadrili v tom zmysle, že naša súťaž bola vynikajúco pripravená.

Víťaz kategórie Pro Men's Bodybuilding 212 lbs Marián Čambal.

 

Ako sa vám páčili preteky profesionálov do 212 libier?

Pravdu-povediac, mne kategória do 212 libier reže viac ako open kategória, lebo kulturisti sú v dvestodvanástke viac symetrickí, ale to je môj subjektívny názor. Súťaž mala dobrú úroveň. S výsledkami môžeme byť maximálne spokojní. Víťazný Marián Čambal mal dobrú formu. Bol na ňom vidieť progres, hlavne v objemoch v porovnaní s vlaňajškom.

 

Myslíme si, že spokojní mohli byť aj diváci. Škoda, že hľadisko nebolo vypredané.

V Bratislave je ťažšie vypredať halu ako v nejakom menšom meste, kde niet toľko športových súťaží a kde sú každé preteky svojím spôsob takým malým sviatkom. V Bratislave sú ľudia presýtení športovými podujatiami. Na druhej strane, prostredie v Istropolise bolo oveľa vhodnejšie pre túto súťaž ako zimný štadión v Žiline, kde sa Mozolani Classic konal vlani. Som rád, že fanúšikovia vytvorili pretekárom dobrú atmosféru. Inak, hľadisko v Istropolise je jedno za najlepších pre konanie kulturistických súťaží. Naša federácia pod vedením Michala Čaplu usporiadala v 90-tych rokoch profesionálnu súťaž v kulturistike žien (zvíťazila Zuzana Kořínková) a profesionálnu fitness súťaž (triumfovala Klaudia Kinská). Istropolis je naozaj vhodný.

 

Výsledky kategórie PRO MEN´S BODYBUILDING 212 LBS nájdete TU

Výsledky v kulturistike mužov - amatérov nájdete TU
Výsledky v bikiny fitness žien nájdete TU

 

Autor: Ľubomír Chochula

Foto: Eastlabs