Magazín
Výživa: Vápnik - 35.diel seriálu
dátum: 30.08.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Vápnik je jedným z najdôležitejších minerálov v tele. Je základom zubov a kostí. Je nenahraditeľný pre funkciu buniek, svalové sťahy, prenos nervových impulzov a zrážanie krvi.

Vápnik (Ca)

Je dôležitým minerálom, ktorý sa v organizme nachádza v najväčšom množstve (1.200-1.500 g) v kostre a  zuboch vo forme fosforečnanu vápenatého. Okrem toho sa nachádza v plazme. Závislosť množstva ionizovaného vápnika na fosfore spočíva v tom, že súčin P a Ca je viacmennej konštantný: keď napr. hladina P v plazme klesne, dôjde k odbúravaniu kostného Ca do plazmy (osteolýza).Vápnik znižuje nervosvalovú dráždivosť, pri nedostatku vznikajú kŕče, zúčastňuje sa aj na mnohých enzymatických reakciách v látkovej premene. Dlhodobý nedostatok Ca u dospelých, najmä u žien po menopauze, môže viesť k rednutiu kostí (osteoporóza).

Zdrojmi Ca  je mlieko a  výrobky z neho, vaječný  žĺtok, obilniny, strukoviny, orechy a listová zelenina alebo aj niektoré minerálne vody.

RDA : 1.000 mg (muži a ženy od 15 do 50 rokov), silové a vytrvalostné športy 1.200 mg muži a 1.500 mg ženy. Užívať 1x denne v multimineráloch spolu s vitamínom D a horčíkom.

Nedostatok Ca spôsobuje:

  • zlé fungovanie nervov, svalov a srdca,
  • nervové napätie, ťažkosti so spánkom, strata pigmentu,
  • demineralizácia kostí, vznik osteoporózy, kazové zuby,
  • bolesti a svalové kŕče, tetaniu, únavu,
  • prekyslenie organizmu (Ca obmedzuje dráždivé účinky žlčových kyselín v hrubom čreve