Magazín
Je kortizol skutočne nežiaduci?
dátum: 05.06.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Pri snahe získať dokonalú postavu s minimom tuku nie je priestor na chyby. Akou veľkou mierou túto snahu ovplyvňuje hormón kortizol?

Každý, kto aktívne športuje, sa snaží kortizolu vyhnúť. Kortizol je totižto považovaný za hormón, ktorý vytvára masívne katabolické prostredie. Poďme sa teda bližšie pozrieť na to, vďaka čomu si získal tento hormón svoju zlú povesť. Zdá sa totiž, že nie až taký zlý, ako sa doteraz myslelo.

Kortizol patrí do skupiny hormónov zvaných glukokortikoidy. Glukokortikoidy sú pre naše telo vynevyhnutné hormóny. Ak sú vylúčené v správny čas a v správnom množstve, regulujú imunitné funkcie a pomáhajú pri regenerácii šliach a väzív. V niektorých prípadoch dokonca môžu urýchliť proces spaľovania tukov. Už dlhú dobu je kortizol považovaný za hormón, ktorý znehodnocuje svalové tkanivo. Tento rozpad nastáva dokonca už aj pri malom množstve uvoľnených glukokortikoidov. Ak sa tieto hormóny uvoľňujú vo väčších množstvách a dlhší čas, tým horšie pre vás. V takomto prípade môžu potlačovať imunitný systém, zabraňujú telu spaľovať tuky a zvyšujú pocit hladu. Ak bude koncentrácia glukokortikoidov dostatočne vysoká, môžu dokonca nepriaznivo ovplyvniť schopnosť tuku produkovať leptín, a dokonca môžu znížiť hladinu testosterónu.

Toto boli niektoré z negatív, ktoré sa dlhú dobu tradujú v kulturistickom svete. Niet preto divu, že si kortizol vybudoval také zlé meno.

Okrem týchto negatív však väčšina ľudí nemá najmenšieho tušenia, za čo všetko je ešte kortizol zodpovedný. Za normálnych podmienok bude hladina kortizolu rytmicky stúpať celú noc, pričom najväčšia koncentrácia sa dosiahne po prebudení. Keď sa zobudíte v dopoludňajších hodinách, vaše telo je prispôsobené nato, aby začalo spaľovať tuky, skôr než začnete jesť. Kortizol je kľúčovou časťou tohto procesu. Vaše telo aj napriek neprítomnosti sacharidov a inzulínu bude schopné dokonale fungovať, a kortizol v žiadnom prípade nezačne napádať vaše svaly. Bez prítomnosti inzulínu, kortizol spúšťa pre správne fungovanie metabolizmu rozpad triglyceridov na voľné mastné kyseliny, čo je proces známy ako lipolýza. Bez inzulínu je konrtizol neuveriteľne účinný spaľovač tukov! Inými slovami, občas vynechávajte raňajky!

Nie vždy je však zvýšená hladina kortizolu užitočná. Určite sa jej vyhnite v priebehu tréningu. Je dokázané, že hladina kortizolu je odpoveďou na zvýšenú psychickú a fyzickú záťaž. Preto sa snažte vyhýbať dlhým tréningom a chronickému stresu. To je dôležité najmä v období diét, kedy prechádzate zmenou nutričného režimu, čo je vždy psychicky a fyzicky stresujúce. Zväčšenej hladine kortizolu sa vyhnete teda správnym načasovaním tréningu (najmä vo večerných hodinách) a správnou výživou. 

Lukáš Richtárech - tréner II.stupňa

(s použitím zahraničných zdrojov)