Magazín
Nie sú vám vidieť brušné svaly? Vieme prečo!
dátum: 26.05.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Tvrdo driete v posilňovni na vašich brušných svaloch, a napriek tomu nie sú vidieť žiadne výsledky? Pravdepodobne niekde robíte chybu. Skúste sa vyvarovať niektorej z nasledujúcich chýb a výsledky sa určite dostavia.

,

Už od dávna boli viditeľné brušné svaly symbolom zdravia, sily a telesnej zdatnosti. Môžete to vidieť na sochách starých Grékov alebo Rimanov. V dnešnej dobe sú vyrysované brušné svaly symbolom prestíže. Tak ako je pekné mať tieto brušné svaly vyrysované, ešte ťažšie ich je však dosiahnuť. Ak sa vám to napriek všetkej snahe ešte nepodarilo, je možné, že niekde robíte chybu.

Jednou z možností, prečo vaše brušné svaly nie sú vidieť je, že máte príliš veľa podkožného tuku. Viditeľný „6-pack“ je skôr otázkou podkožného tuku, ktorý pokrýva oblasť brucha, ako otázkou silných brušných svalov. Preto pri snahe získať pekné brušné svaly upravte hlavne svoj jedálniček. Dobrý tréning brušných svalov túto vašu snahu len posunie ďalej. Preto sa stravujte rozumne a znížte percento telesného tuku. Inak bude všetka vaša tvrdá práca márna. Len na objasnenie. Nemôžete stratiť telesný tuk v určitých oblastiach tým, že cvičíte tieto partie častejšie. Z ktorých oblastí stratíte telesný tuk jednoducho neukontrolujete. Jediný spôsob ako sa zbaviť tuku z brucha je pomaly a postupne spáliť tento tuk z celého tela pomocou kardia, správnej výživy a silového tréningu.

Väčšina ľudí vidí brušné svaly ako malé, tvrdé „kocky“ v polovici ich trupu. V skutočnosti je tento svalový systém oveľa zložitejší. Vaša brušná stena je zložená z rectus abdominis (priamy brušný sval alebo aj známejší „6-pack“), vnútorných a vonkajších brušných svalov, ktoré sú po stranách priameho brušného svalu, a priečneho brušného svalu, ktorý sa nachádza pod šikmými svalmi. Pomocou týchto svalov môžete váš trup ohýbať, naťahovať a otáčať. Ak trénujete iba nekonečné sed-ľahy, neaktivujete tak každý zo svalov, a prirodzene tak nedôjde k ich stimulovaniu a rastu. Rovnako ako každý iný sval v tele, aj brušné svaly je potrebné trénovať z rôznych uhlov.

V poslednej dobe sa vyskytuje chybný názor, že brušné svaly vytrénujete s vysokým počtom opakovaní. Niektorí ľudia si tento názor bohužiaľ zobrali k srdcu a počas tréningu brucha vykonajú aj viac ako 500 opakovaní. Ak trénujete vaše brušné svaly pre vysoko-intervalové športy, potom je to v poriadku. Ak ale chcete veľké brušné svaly, musíte ich trénovať ako iné svalové skupiny. Aby vám rástol váš biceps, pravdepodobne tiež nevykonávate 500 opakovaní však? Začnite trénovať brušné svaly so závažím, aby ste ich rozvíjali ako iné svalové skupiny, prípadne striedajte pri tréningoch úroveň ich zaťaženia. Napríklad jeden tréning trénujte iba s vašou vlastnou hmotnosťou, cvičte v rozsahu 15 až 30 opakovaní v sérii, a počas budúceho tréningu znížte rozsah na 8 až 12 opakovaní a pridajte závažie.   

Ešte dôležitejšou otázkou však je, ako často je potrebné brušné svaly trénovať. Mnohí profesionálni atléti a športovci trénujú brušné svaly každý deň na konci tréningu. Avšak, oni si svoje brušné svaly budovali niekoľko rokov, a čo funguje pre fitness profesionálov, nemusí byť vždy najlepším riešením pre vás. Brušné svaly totiž aktivujete aj pri iných cvikoch ako je napr. drep, mŕtvy ťah a iné. Preto je vhodné zaradiť prestávku počas týždňa a brušné svaly vôbec necvičiť. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov preto brušné svaly trénujte 2 až 3 krát týždenne. Ako sa budú vaše brušné svaly vyvíjať a budú silnejšie, môžete skrátiť dobu oddychu a zahrnúť ich do tréningu každý druhý deň.

Mnoho ľudí chce brušné svaly vypracované hlavne v lete. Ako sa však leto skončí, upustia od svojich cieľov, prestanú robiť kardio a veľa z nich sa vráti k nezdravému životnému štýlu. A s tým aj zmizne ich 6-pack. Nestrácajte svoju motiváciu ani počas zvyšku roka! Zdravo sa stravujte a cvičte tak, aby vaše brušné svaly boli vidieť počas celého roka. 

Lukáš Richtárech - tréner II.stupňa

(s použitím zahraničných zdrojov)