Magazín
Colostrum - pomáha alebo nie?
dátum: 08.05.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Robí vás väčším, rýchlejším a silnejším. Tieto všetky vlastnosti by ste mali získať po konzumácii colostra. Je tomu skutočne tak?

Z času na čas sa v oblasti zdravia a fitness vyskytne „elixír“, ktorý vraj môže športovcom zvýšiť svalovú hmotu, rýchlosť, vytrvalosť, zvýšiť ich metabolizmus a odvrátiť ich hlad na podporu chudnutia. Podľa niektorých, tieto uvedené faktory spĺňa colostrum. Colostrum je tekutina, ktorú produkujú mliečne žľazy cicavcov krátko pred pôrodom a počas prvých dní po pôrode. Tento sekrét sa tiež nazýva "prvé mlieko", pretože je obsiahnutý v prvom kojení po pôrode. U kráv sa zvyčajne vyrába v prvých štyroch dňoch po narodení teľaťa, a jeho hlavným cieľom je zabezpečiť kompletný vývoj čreva mladého zvieraťa. Okrem toho, colostrum posilňuje obranyschopnosť novorodenca proti infekcií tým, že poskytuje protilátky, antimikrobiálne látky, antioxidačné faktory a reguluje imunitu.  Pred príchodom antibiotík bolo hovädzie colostrum hlavným zdrojom protilátok, používaných v boji proti infekciám. Dôvod? Hladiny protilátok v colostre môžu byť 100-krát väčšie ako v bežnom mlieku.

V poslednej dobe vedci vyvinuli vysoko - imúnne colostrum (špeciálny typ colostra), ktoré obsahuje protilátky, cielené na konkrétne ochorenie. Avšak štúdie preukázali jeho neúčinnosť, pričom bolo tiež preukázané, že prírodné hovädzie colostrum obsahuje viac protilátok, ako toto „vyvinutejšie“ colostrum.

Niektorí športovci a tréneri používajú colostrum, ako prostriedok na zvýšenie výkonu počas vysoko-intenzívneho tréningu. Ale čo hovorí veda o colostre?

Kľúčovú zložku colostra zohráva vysoký obsah IGF-1 (inzulínu – podobný ako rastový hormón). Význam IGF-1 v raste svalov nemožno podceňovať, hlavne kvôli jeho schopnosti aktivovať bunkový rast. Avšak, výskum colostra na zvýšenie hladiny IGF-1 sa rozdeľuje na dve polovice. Fínske štúdie z roku 2002 ukázali, že colostrum naozaj zvyšuje hladinu IGF-1 v tele. Avšak nedávne štúdie zase vyvrátili toto tvrdenie, a miesto toho zistili, že colostrum v skutočnosti zvýšil anaeróbny výkon. Tieto výsledky boli doložené štúdiou, kedy sa colostrum podávalo profesionálnym hokejistom, ktorým sa po jeho užití výrazne zlepšili rýchlostné skúšky a vytrvalosť. Ďalšia štúdia porovnávala výkony profesionálnych cyklistov, kde sa skupine po dobu 8 týždňov podávalo 10 gramov srvátkových bielkovín denne a druhej skupine rovnaké množstvo v podobe colostra. Cyklisti, ktorí užívali colostrum, hlásili zlepšenie v časovke na 40 km. Taktiež uvádzali lepšiu úroveň výdrže a rýchlejšiu dobu zotavenia. Preto sa naskytá otázka, či colostrum poskytuje viac výhod pri anaeróbnych cvikoch alebo pri vytrvalosti (aeróbnom cvičení).

V inej štúdii vykonanej na elitných ženských veslárkach sa došlo k záveru, že colostrum nemá žiaden vplyv na výkon. Bola však zistená zvýšená tzv. útlmová schopnosť. Táto útlmová schopnosť je schopnosť svalov neutralizovať kyseliny, ktoré sa v nich hromadia počas vysokej intenzity tréningu. Autori výskumu sa domnievajú, že by to mohlo byť spôsobené zvýšením počtu rýchlych svalových vlákien, ktoré ako všetci vieme, sú spojené prevažne s anaeróbnych cvičením.

Podľa dôkazov sa zdá, že colostrum ponúka konzistentné zlepšenie výkonu v činnostiach, ktoré zahŕňajú anaeróbny energetický systém. A navyše sa zdá, že colostrum skracuje dobu zotavenia.

Ďalšia otázka ktorú treba riešiť je - Aká je ideálna denná dávka?

Odporučená dávka na prakticky všetkých komerčne dostupných doplnkoch sa pohybuje od 3 do 6 gramov. Najnižšia dávka, ktorá sa používala pri výskumoch však bola 10 gramov, zatiaľ čo najväčšie zlepšenie prišlo pri subjektoch, ktoré užívali 20 gramov denne. Nárast svalovej hmoty bol takisto pozorovaný u osôb, ktoré užívali 20 gramov colostra denne. Navyše colostrum má pozitívny vplyv na zloženie tela a zvyšuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu v boji proti infekciám.

Avšak aj tu je potrebné pripomenúť, že pokiaľ nemáte vyváženú stravu, všetky možné výhody colostra idú stranou a colostrum bude pre vás iba ďalším zbytočným doplnkom, za ktorý vyhodíte vaše peniaze.  

Lukáš Richtárech

(s použitím zahraničných zdrojov)