Magazín
Ranné rituály, ktoré vám zmenia život
dátum: 31.01.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Rána nebývajú jednoduché. Po prebudení sa ihneď púšťame do každodenného zhonu. Niektorí musia byť v práci, iní zase v škole. Spánok si vychutnáme do poslednej možnej minúty, spravíme zo seba reprezentatívneho človeka, prípadne prehltneme šálok kávy. Na nič iné totiž nezostáva čas. Prinášame vám niekoľko ranných rituálov, ktoré vám pomôžu zmeniť váš život.

 

1. Pite vodu

Počuli ste to snáď už miliónkrát. Pite veľa vody! Prečo vám to teda pripomíname? Tak pre zopakovanie. Pitie vody na lačný žalúdok pomáha čistiť hrubé črevo, čím umožníme ľahšie trávenie jedla po celý deň a telu zvýšime schopnosť absorbovať živiny. Voda nám tiež pomáha vytvárať nové krvinky, takže sa ráno po vypití pohára vody cítime ako nový človek. Stále nestačí?

Ranné pitie vody zrýchli váš metabolizmus, čo pomáha pri chudnutí. Nehovoriac o tom, že voda pomáha udržať mladistvý vzhľad, môže pomôcť zabrániť vzniku chrípky, obličkových kameňov, ochoreniu srdca, rakoviny hrubého čreva, bolesti hlavy a dehydratácii, kedy sa z tela vyplavia škodlivé toxíny.

2. Robte strečing

Nebojte sa, nemusíte robiť hodinovú jogu každé ráno (aj keď by to nebolo na škodu). Namiesto toho vykonajte ráno pár jednoduchých cvikov, s ktorými pomôžete vášmu telu úplne sa prebudiť. Ranný strečing vám zlepší prietok krvi do svalov a mozgu, vďaka čomu nebudete v práci malátny a neschopný sústrediť sa na svoju prácu. Pravidelný strečing vám pomôže roztiahnuť svaly alebo potlačiť existujúce bolesti chrbta, zmäkčením svalov okolo chrbtice. Okrem toho sa vám zlepší krvný obeh, čo je dobré pre vaše životne dôležité orgány. Desať minút denne je všetko čo potrebujete.

3. Vstávajte skôr

Začať robiť veci z tohto zoznamu nebude možné, pokiaľ každé ráno doslova vyskočíte z postele na poslednú chvíľu a čas máte len na to, aby ste hodili niečo na seba a rozbehli sa do práce. Takýto zhon vám prinesie stres ešte skôr, ako si sadnete za svoj pracovný stôl. Tým, že vstanete o niečo skôr sa vyhnete možnému stresu, užijete si raňajky, spravíte si plány na celý deň a možno získate aj niekoľko minút pre oddych.

4. Sprcha

Iste, nejakých desať minút k dobru v posteli môžete získať tým, že sa osprchujte predtým, ako idete spať. Ranná sprcha vám však pomôže zlepšiť krvný obeh, uvoľní všetok hlien, ktorý sa vám počas noci mohol nahromadiť a samozrejme vás dokonale prebudí. Ak máte pocit, že ste dostatočne otužilí, skúste použiť studenú vodu, čo tieto výhody ešte zosilní.

5. Ranný sex

Pomocou tohto ranného „mini“ cvičenia uvoľníte mega dávku endorfínov, ktoré vám pomôžu vyliečiť zlú rannú náladu a pomôžu vám, aby ste vyzerali mladistvo a zdravo. Nedávne štúdie tiež ukázali, že ranný sex môže znížiť riziko vzniku rakoviny a infarktu o ohromujúcich 50%. A navyše. Deti sú vo svojom najhlbšom režime spánku skoro ráno, takže nie je pravdepodobné, že vás vyrušia.

6. Správne raňajky

Už ako malé dieťa ste počúvali, že raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa. A popravde, veľa sa toho nezmenilo aj keď ste vyrástli. Aj keby ste nič iné z nášho zoznamu nestihli, najväčšiu energiu pre vaše denné povinnosti získate zo zdravých a vyvážených raňajok. Za posledné desaťročia štúdie ukazujú, že raňajky pomáhajú naštartovať metabolizmus, po celý deň pomáhajú znižovať pocit hladu, pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu a zlepšujú koncentráciu. Prečo teda väčšina ľudí preskakuje toto dôležité jedlo? Jednoducho preto, lebo sú leniví.

7. Buďte v obraze

Nájdite si ráno čas na prečítanie správ. Vedieť, čo sa deje vo svete, vám pomôže v práci stať sa dobrým spoločníkom v konverzácii. A navyše, čím viac budete čítať, tým viac budete vedieť. Čítaním si tiež precvičujete svoj mozog a viete, čo sa deje okolo vás.

8. Urobte si poriadok

Veľa stresových situácií nastáva zväčša preto, lebo si svoje veci neviete lepšie zorganizovať. Odkladaním vecí na neskôr sa vaše problémy nevyriešia. Práve naopak. Ako sa veci začnú hromadiť, vaša schopnosť vysporiadať sa s nimi bude ohrozená. Zoberte si v dopoludňajších hodinách viac času pre seba, aby ste upratali byt, zaplatili účty, naplánovali si víkend a prípadné stretnutia. A keď prídete večer z práce domov, budete si môcť oddýchnuť v pokoji a v čistom prostredí a hlavne bez starostí.

9. Rodina

Nič nehreje srdce lepšie ako spojenie so svojim blízkymi. Skúste začať deň krátkym, príjemným rozhovorom s vašimi rodičmi, prípadne strávte pár minút navyše so svojimi deťmi. Nielenže tým upevníte svoj vzťah s ľuďmi, na ktorých vám najviac záleží, ale získate a vybudujete tým vzájomnú podporu, ktorú všetci potrebujeme. Všeobecne platí, že ľudia so silnými rodinnými väzbami majú tendenciu žiť dlhšie a sú spokojnejší so svojim životom.

Lukáš Richtárech

(s použitím zahraničných zdrojov)