Magazín
Aktívne športujete? Nevyhýbajte sa zelenine!
dátum: 23.01.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Zelenina je nutričným základom racionálnej a zdravej výživy. Nedávajte ju preč z vášho taniera! Spriateľte sa s ňou a získate tak lepšie zdravie a výkonnosť.

 

Istý profesionálny hráč amerického futbalu prostredníctvom sociálnej siete zverejnil fotografiu, na ktorej mal obed zložený zo steaku, vajec a ovocia. Pod fotografiu napísal : „Toto je môj obed. Nejem zeleninu. Robí vás slabým!“. Po tomto zverejnení sa rozpútala vášnivá diskusia, ako to teda s jedením zeleniny v skutočnosti je. Hlavne rodičia malých detí a teenagerov mali problém svoje deti donútiť zeleninu jesť. Má teda zelenina nejakú úlohu pri budovaní silného a zdravého tela? Mnoho bývalých, ale aj súčasných športovcov by odpovedalo kladne. Napríklad Martina Navrátilová bola počas väčšiny svojej aktívnej kariéry vegetariánka. Šesťnásobný víťaz Iron Mana Dave Scott je takisto vegetarián. Nemusíte však prejsť na úplnú vegetariánsku stravu. Stačí ak zeleninu pravidelne zaradíte do svojho jedálnička. Jej vynechávanie totiž môže negatívne ovplyvniť vaše zdravie!

Zdroj multivitamínov

Zelenina je plná vitamínov a minerálov, ktoré sú dôležité pre telesné zdravie a rast. Najviac multivitamínov, ktoré vaše telo dokáže najefektívnejšie využiť, pochádza práve z rastlinnej formy. Pár príkladov: vitamíny skupiny B sa nachádzajú najmä v zelenej listovej zelenine a pomáhajú zmeniť jedlo ktoré jeme na využiteľnú energiu (okrem mnohých iných funkcií); a ďalšie vitamíny a minerály, ktoré pomáhajú uľahčiť nespočetné chemické reakcie v tele. Navyše antioxidanty, o ktorých ste nepochybne počuli, pomáhajú znížiť hladinu voľných radikálov, pomáhajú znížiť oxidačný stres a následné poškodenie svalových buniek, ktoré vzniká počas tréningu. Pýtate sa prečo teda nie je lepšie brať doplnok výživy obsahujúci antioxidanty? Po prvé. Vedci ešte zisťujú všetky účinky antioxidantov v ľudskom tele, pričom existuje nepreberné množstvo antioxidantov, ktoré nie sú doteraz identifikované. A aj keď niektoré antioxidanty sú predávané v podobe doplnkov alebo sú pridávané do proteínových nápojov, výživových tyčiniek a iných potravín, synergický účinok antioxidantov vyskytujúcich sa v zelenine, veda jednoducho nedokáže napodobniť. Stručne povedané, vedci nevedia prečo zelenina účinkuje lepšie ako doplnky, ale je jasné, že má lepší účinok než akékoľvek umelé náhrady. Táto skutočnosť sa odráža aj v štúdiách populácií, ktorých strava je založená na čisto rastlinnej báze. Postupom času sa zistilo, že u ľudí v týchto kultúrach je ďaleko menej pravdepodobné, že budú obézni, majú dlhší život a znížené riziko vzniku mnohých chronických ochorení.

3 druhy zeleniny, ktoré by športovci mali jesť

Všeobecne platí to, čo už bolo spomenuté. Snažte sa jesť čo najviac zeleniny. Ak však hľadáte konkrétnejšie odporúčania, tú sú 3 druhy zeleniny, ktoré by ste mali poznať.

Kapusta kučeravá

Všetka tmavo-zelená listová zelenina je dobrá, ale rastúca popularita kapusty kučeravej, v zahraničí známa ako „kale“ , je zaslúžená a preto patrí na vrchol rebríčka v tomto druhu zeleniny. Táto kapusta je nutričnou bombou. Je plná vlákniny a medi, jedinej živiny, ktorú je ťažké dostať z normálnej stravy. Je vynikajúcim zdrojom mangánu, železa, vitamínov C, A a K a nespočetným množstvom fytonutrientov. Kapustu môžete buď jemne opražiť, prípadne upraviť v parnom hrnci ako špenát. Najjednoduchšie je ju však priamo nakrájať a použiť do šalátu. Mnoho športovcov nahrádza zemiakové chipsy alebo tortily práve kapustovými listami, pretože majú nižší obsah kalórií a sú plné živín. Určite často používate do šalátov prípadne do žemlí ľadový šalát. Ale pozor. Nie všetky druhy zelenej listovej zeleniny sú si rovné. Vyberte si tú, ktorá je tmavozelená, pretože má viac vlákniny a živín. Tmavozelená listová zelenina obsahuje kyselinu listovú, u ktorej bolo preukázané zvýšenie prietoku krvi a takisto obsahuje antioxidant luteín, ktorý sa nachádza v sietnici a pomáha prispôsobiť oči na jasné svetlo a odfiltrovať škodlivé modré lúče. Existuje mnoho variantov, z ktorých si spomedzi tmavozelenej zeleniny môžete vyberať. Pikantná rukola, chrumkavý rímsky šalát, špenát s mäkšou štruktúrou a mierne horkou chuťou. Okrem šalátov môžete túto zeleninu pridávať do akéhokoľvek jedla.

Sladké zemiaky

Pár sekúnd po tom, ako Usain Bolt prekonal svetový rekord na 100 metrov na olympijských hrách v Pekingu v roku 2008, jeho otec Wellesley odhalil tajomstvo výkonu jeho syna: „Určite je to sladkými zemiakmi z oblasti Trelawny“, povedal starší Bolt novinárom.

Kým najrýchlejší muž má jasnú predstavu, ktorej odrode dá vo svojom rodnom meste prednosť, zvyšok z nás má viacero možností na výber. Sladké zemiaky sa môžu rozlišovať buď podľa dužiny, ktorá môže byť v rozsahu bielej až po fialovú, alebo podľa šupky, ktorá môže byť biela, ružová, hnedá alebo čierna. Všetky druhy sú výborným zdrojom vitamínu C, mangánu, vlákniny, vitamínu B6 a ďalších vitamínov. Sladké zemiaky sú tiež bohaté na draslík, minerálnu látku, ktorá pomáha udržiavať krvný tlak v norme a zabraňuje svalovým kŕčom. A navyše, ako by aj Usain Bolt potvrdil, sladké zemiaky sú výborným zdrojom komplexných sacharidov pre trvalú energiu.

Repa

Tajomstvo je odhalené! Čoraz viac športovcov pred športovým výkonom pije šťavu z červenej repy. Nie je to žiaden výstrelok, pretože čoraz viac výskumov podporuje možné prínosy, na dusičnany bohatej repy pre športový výkon. V tele sú dusičnany prevedené na dusitany, ktoré potom vytvárajú oxid dusnatý, krátkotrvajúci plyn, ktorý rozširuje cievy, zväčšuje prietok krvi, zlepšuje dodávanie kyslíka a živín do pracujúcich svalov. Je tu však jedno varovanie: Nepoužívajte ústnu vodu alebo neberte antibiotiká spolu so šťavou z repy, pretože títo „bojovníci s baktériami“ zabíjajú dobré baktérie, ktoré sú potrebné na prevod dusičnanov na dusitany. Ak je pitie šťavy z červenej repy mimo vašej zóny pohodlia, začnite tým, že zaradíte repu do svojho jedálnička, ako pravidelný zdroj dusičnanov. Repa taktiež obsahuje kyselinu listovú a betaín, ktoré pomáhajú znížiť úroveň zápalu v tele. Pridajte krájanú, prípadne strúhanú surovú repu do šalátu, alebo ešte lepšie, trochu repu pripečte, aby mala sladšiu chuť a jemnejšiu štruktúru.


Lukáš Richtárech

(s použitím zahraničných zdrojov)