Magazín
NEVIEŠ EXISTOVAŤ BEZ KÁVY? ÚČINKY KOFEÍNU!
dátum: 16.02.2018 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Možno už aj ty si zaregistroval, že kofeín funguje. Ak si v pohode, nepovzbudí ťa natoľko, ale pri nervoch alebo fyzickej činnosti áno. Účinok kofeínu závisí nielen od množstva, ale aj od toho, kedy ho aplikuješ.

Súčasťou Mozolani Fitness ZOC Max Žilina je aj moderná kaviareň, ktorá dýcha tou správnou atmosférou. Jej príjemné prostredie nabáda k spoločenským stretnutiam, je vhodným miestom na stretnutia s priateľmi či obchodnými partnermi, na oddych po tréningu alebo posedenie pred cvičením. Kaviareň ponúka teplé a studené nápoje. Navštív Mozolani Coffee!

 

Kofeín ako stimul

Citlivosť na kofeín je rôzna, niekto reaguje na jednu šálku (150 mg), niekto je veľmi citlivý už na 20 mg, niekto zase musí prijať až 400 mg. Účinky sa prejavujú 6 až 14 hodín. Závislosť na kofeíne vzniká celkom rýchlo, ale po čase prestáva zaberať. Za rozumné denné množstvo sa považuje cca 300 mg kofeínu, čo sú asi tri šálky kávy. Kofeín stimuluje centrálny nervový systém, zrýchľuje tep, zvyšuje kyslosť žalúdka a pôsobí ako diuretikum (odvodňuje). Kofeín rozširuje tepny, preto pomáha napríklad aj ľudom postihnutých astmou. Ak je tvojím cieľom redukovať tuk, tak kofeín je veľmi nápomocný pri jeho spaľovaní. Bohužiaľ na kofeín vzniká tolerancia, takže nie je ho možné za týmto účelom používať dlhodobo, ale ako jednorazový stimulátor pred výkonom je vhodný. Kofeín zvyšuje i silu pri tréningu, vynikajúci je v kombinácii s ďalšími povzbudzovačmi (L-carnitin, guarana, efedrín), pretože funguje ako vynikajúci štartér. Kofeín však treba prijímať s mierou, aby si organizmus naň nezvykol, lebo potom by už nezaberal.  Obľúbenou formou (okrem pitia kávy) je používanie tabliet s kofeínom, ale pozor na predávkovanie! Negatívne prejavy sú bolesť žalúdka (prekyslenie), infarkt a problémy s ľadvinami (jedná sa o diuretikum). Najväčšie množstvo kofeínu môže mať dokonca tzv. útlmový efekt. Kofeín zaberá veľmi rýchlo, ale jeho účinky tiež celkom rýchlo vyprchajú, preto sa pre povzbudenie na dlhšiu dobu uplatňuje skôr guarana alebo kombinácia guarany a kofeínu.

Zaujímavosti

* Čaj obsahuje Teín, ide však len o iný názov pre kofeín! Navyše čaj obsahuje ďalšie alkaloidy Theofylin a Theobromin, tieto uvoľňujú jemné svalstvo.

* Kofeín nepomáha vytriezvieť!

* Príjem kofeínu v rozumných medziach (max 300 mg denne) počas tehotenstva nemá žiadny vplyv na plod, čo dokázalo niekoľko štúdií pri pozorovaniach tisícov tehotných žien.

* Žiadne štúdie nepotvrdili súvislosti s neplodnosťou ani s dobou, počas ktorej sa ženám nedarilo otehotnieť.

* Nepotvrdili sa ani názory, že zvýšený príjem kofeínu zvyšuje pravdepodobnosť nádoru prsníka alebo iné formy rakoviny.

* Žiadna štúdia nepotvrdila súvislosti medzi konzumáciou kofeínu a chorobami srdca.

* Citlivosť detí na kofeín sa nelíši od citlivosti dospelých. Je na rodičoch, aby zvážili, čo je to rozumná dávka.

Riziká

* Kofeín vytlačuje z tela vápnik, preto ak vypiješ dve kávy denne, mal by si doplniť výpnik.

* Kofeín znižuje účinok niektorých liekov proti epilepsii!

* Kofeín prechádza do materského mlieka. V dobe kojenia sa odporúča maximálne 300 mg kofeínu denne (2-3 šálky kávy).

* Pri prudkom obmedzení počtu káv denne sa môžu objaviť abstinenčné príznaky ako bolesti hlavy, ospalosť, vyčerpanosť, nervozita, preto radšej najskôr zníž množstvo vypitých káv napríklad o polovicu...

Dávkovanie:

Desať minút pred tréningom 200 mg

Šikovná je kombinácia s 2 g L-carnitinu pre lepšie „PÁLENIE“ podkožných tukov.

POZOR! Kofeín se nesmie kombinovať s kreatínom! Ak beriete kreatín, nesmiete piť kávu, čaj ani ďalšie nápoje, ktoré obsahujú kofeín!

Obsah kofeínu v 100 ml:

Káva 60 mg

Čaj 25 mg

Ľadový čaj 15 mg

Kakao 2 mg

Mliečna čokoláda 15 mg

Horká čokoláda 65 mg

Coca-cola 15 mg

Autor: -r-, Ľuboš Žitník