Magazín
Neviete existovať bez kávy? Účinky kofeínu!
dátum: 20.09.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Veľa z vás už zaregistrovalo, že kofeín funguje. Ak ste v pohode, nepovzbudí vás vôbec, ale pri nervoch nebo fyzickej činnosti áno. Účinok kofeínu závisí nielen od množstva, ale aj od toho kedy ho aplikujeme. Citlivosť na kofeín je rôzna, niekto reaguje na jednu šálku (150 mg), niekto je veľmi citlivý už na 20 mg, niekto zase musí prijať aj 400 mg, aby vôbec niečo zaregistroval. Účinky sa prejavujú 6 až 14 hodín. Závislosť na kofeíne vzniká celkom rýchlo, človek si na neho zvykne a po čase prestáva zaberať.

Smrteľná dávka kofeínu je pri orálnom užití 150 mg/kg, to je pre 100 kg ťažkú osobu 15 g, prerátané na kávu je to 25 litrov. Najvyššia dávka, ktorú človek prežil bola 24gramov. Najnižšia, ktorú neprežil je 3,2 gramu, ale vnútrožilne. Za rozumné denné množstvo sa považuje cca 300 mg kofeínu, čo sú asi tri šálky kávy.

Kofeín stimuluje centrálny nervový systém, zrýchľuje tep, zvyšuje kyslosť žalúdka a pôsobí ako diuretikum (odvodňuje). Kofeín rozširuje tepny, preto pomáha Ľudom postihnutých astmou.

Ak je vaším cieľom odbúrať tuk, tak kofeín je veľmi nápomocný pri jeho spaľovaní. Tým, že kofeín stresuje telo pôsobením na jeho nervový systém dochádza k odbúravaniu tukov i v pokojnom stave. Bohužiaľ na kofeín vzniká tolerancia, takže nie je ho možné za týmto účelom používať dlhodobo.

Ako jednorazový stimulátor pred výkonom je však vhodný. Kofeín zvyšuje i silu pri tréningu, vynikajúci je v kombinácii s ďalšími povzbudzovačmi (L-carnitin, guarana, efedrín), pretože funguje ako vynikajúci štartér. Je však treba šetriť používaním kofeínu, aby ste si na neho nezvykli, potom už by nezaberal. Skúsenosti ukazujú najlepšiu reakciu na kofeín pri použití dva až trikrát týždenne. Obľúbenou formou (okrem pitia kávy) je používanie tabliet s kofeínom, tu je treba dávať pozor na predávkovanie. Negatívne prejavy sú bolesť žalúdka (prekyslenie), infarkt a problémy s ľadvinami (jedná sa o diuretikum). Najväčšie množstvo kofeínu môže mať dokonca tzv. útlmový efekt.
Kofeín zaberá veľmi rýchle, ale jeho účinky tiež celkom rýchlo vyprchajú, preto sa pre povzbudenie na dlhšiu dobu uplatňuje skôr guarana alebo kombinácia guarany a kofeínu.

Zaujímavosti

* Čaj obsahuje Teín, ide však len o iný názov pre koffein! Navyše čaj obsahuje ďalšie alkaloidy Theofylin a Theobromin, tieto uvoľňujú jemné svalstvo.
* Kofeín nepomáha vytriezvieť!
* Príjem kofeínu v rozumných medziach (max 300mg denne) počas tehotenstva nemá žiadny vplyv na plod. Potvrdilo sa to v niekoľkých štúdiách a pozorovaniach tisíce tehotných žien.
* Žiadne štúdie nepotvrdili súvislosti s neplodnosťou ani s dobou, počas ktorej sa ženám nedarilo otehotnieť.
* Nepotvrdili sa ani názory, že zvýšený príjem kofeínu zvyšuje pravdepodobnosť nádoru prsníka alebo iné formy rakoviny.
* Žiadna štúdia nepotvrdila súvislosti medzi konzumáciou kofeínu a chorobami srdca.
* Citlivosť detí na kofeín sa nelíši od citlivosti dospelých. Je na rodičoch, aby zvážili, čo je to rozumná dávka.

Riziká

* Kofeín vytlačuje z tela vápnik, preto každý, kto za deň vypije dve kávy, by mal vápnik doplňovať.
* Kofeín znižuje účinok niektorých liekov proti epilepsii !
* Kofeín prechádza do materského mlieka. V dobe kojenia sa doporučuje maximálne 300 mg kofeínu denne (2-3 šálky kávy).
* Pri prudkom obmedzení počtu káv denne sa môžu objaviť abstinenčné príznaky: bolesti hlavy, ospalosť, vyčerpanosť, nervozita. Preto sa doporučuje znižovať množstvo vypitých káv o polovicu šálky denne.

Dávkovanie:

Desať minút pred tréningom 200mg
Šikovná je kombinácia s 2 g L-carnitinu pre lepšie „PÁLENIE“ podkožných tukov.

POZOR! Kofeín se nesmie kombinovať s kreatínom! Ak beriete kreatín, nesmiete piť kávu, čaj ani ďalšie nápoje, ktoré obsahujú kofeín!

Obsah kofeínu v 100 ml:
Káva 60 mg
Čaj 25 mg
Ľadový čaj 15 mg
Kakao 2 mg
Mliečna čokoláda 15 mg
Horká čokoláda 65 mg
Coca-cola 15 mg

Ľuboš Žitník, expert pre fitness