Magazín
Report z IFBB Diamond Cup a Mozolani Pro Classic 2016
dátum: 25.05.2016 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Niekoľko dní po skončení Mozolani Eventu (IFBB Diamond Cup 2016 a Mozolani Pro Classic 2016) sa ešte pozrieme na toto najvýznamnejšie podujatie v kulturistike a fitness organizované na Slovensku.

 

IFBB Diamond Cup 2016 bol malými majstrovstvami Európy – prestížou, účasťou a možnosťou získať PRO kartu. Dejiskom Mozolani Eventu bola DOXXbet aréna Žilina. Tento tretí najstarší zimný štadión na Slovensku nie je ideálny na tak významné podujatie v kulturistike a fitness, ale za to organizátor nemôže, lebo v meste pod Dubňom jednoducho niet adekvátnej športovej haly. Ako na pódiu poznamenal promotér súťaže Andrej Mozoláni, každý rok pripravujú pre divákov niečo nové s cieľom posunúť sa dopredu. A naozaj... Pamätáte si, prvý Mozolani Classic 2010 sa konal v kongresovej sále hotela Holiday Inn Žilina. Odvety sa všetko posunulo o niekoľko levelov vyššie. V roku 2010 bol VIP hosťom Kai Greene, v rokoch 2012 a 2013 sa Mozolani Classic (v roku 2013 to boli zároveň aj majstrovstvá Slovenska) konal v športovej hale pri športovom gymnáziu v Žiline, v roku 2013 boli VIP hosťami Phil Heath a Flex Lewis, v roku 2014 sa popri Mozolani Classic Amateur uskutočnil aj prvý ročník Mozolani Pro Classic, čo bola historická premiéra profesionálnych pretekov v kulturistike na Slovensku. Vtedy bola dejiskom súťaže tiež DOXXbet aréna. V roku 2015 sa organizátor rozhodol presunúť Mozolani Classic Amateur a Mozolani Pro Classic do Bratislavy (Istropolis). Teraz sa Mozolani Event vrátil do Žiliny, amatéri na IFBB Diamond Cup bojovali o 5 PRO kariet a profesionáli na Mozolani Pro Classic 2016 o priamy postup na profesionálnu Olympiu. Podujatie prišiel po troch rokoch znovu podporiť ako VIP hosť Phil Heath, tentoraz už ako 5-násobný Mr. Olympia. Moderátorom IFBB Diamond Cup a MPC 2016 bol Dalibor Bíro, ktorý pôsobil ako vždy veľmi profesionálne.

 

Sobota 21. 5.

Kategória fitness ženy mala najslabšie zastúpenie, na štarte boli iba dve pretekárky, spomedzi ktorých jednoznačne vynikala Maďarka Nikolett Szabó. Škoda, že sa neprihlásili úspešné slovenské fitnesky Tatiana Kožuchová, Eva Bániková či Kristína Juricová, ale sú to ešte stále juniorky a tlačiť na pílu sa nevypláca. Navyše, všetky tri dosiahli veľmi pekné výsledky na ME 2016 v Santa Susanne, kde výborne reprezentovali Slovensko (Kožuchová zlato vo fitness ženy a absolútne zlato vo fitness juniorky, Bániková striebro vo fitness juniorky a Juricová bronz vo fitnes juniorky).

V mens physique štartovalo spolu 42 pretekárov v 4 výškových kategóriách. Darilo sa českým borcom, nielenže dvaja z nich vyhrali svoju kategóriu, ale Ondřej Kmošťák sa stal aj absolútnym víťazom a získal právo na zisk PRO karty. Druhý v absolutke Rus Aleksander Timofeev možno doplatil na to, že bol nižší ako Kmošťák, čo zvyčajne zohráva nejakú roku v absolútnom porovnávaní, ale nie je to vždy pravidlom. Zo slovenských physikov boli najúspešnejší Robert Kohút (2. miesto do 178 cm) a Tomáš Velebír (3. miesto do 174 cm).

Slovensko žalo úspech v kategórii kulturistika juniori open, v ktorej v konkurencii 6 pretekárov triumfoval Patrik Valach. Formu mal najlepšiu, nebolo čo riešiť.

V bikiny fitness masters štartovalo 5 pretekárok, zvíťazila Česka Nikol Raszyková. Slovenská bikinárka Stanislava Prítrská, ktorá bola piata na ME 2016 v Santa Susanne, v Žiline neštartovalo a bolo ju možné stretnúť v hľadisku.

V klasickej kulturistike open (štartovalo 12 pretekárov) dominoval Poliak Jacek Ratusznik, najlepší Slovák Boris Palovič bol šiesty. Zato v kategórii kulturistika masters získali Roland Brosman (40-49 rokov) a Jozef Píry (nad 50 rokov) bronzovú medailu. Víťazi ich kategórii Arvydas Mickus z Litvy, resp. Dr. Wolfgang Schober boli o niečo lepší. V kategórii 40-49 rokov štartovalo 7 pretekárov, v kategórii nad 50 rokov 6 borcov.

V bodyfitness sa rozdávala druhá PRO karta, o ktorú zviedli boj Češka Petra Štruncová (víťazka kategórie do 163 cm) a Maďarka Nikolett Vasvári (víťazka nad 163 cm). Prekvapenie sa nekonalo, v absolutke uspela favoritka Vasvári. A ktoré Slovenky boli najlepšie v bodyfitness? Nikole Hincovej len o jeden bod ušlo víťazstvo nad 163 cm, musela sa uspokojiť so striebrom a medailu bronzového lesku získala Lucia Košecká (nad 163 cm). V kategórii bodyfitness do 163 cm štartovalo 7 pretekárov, nad 163 cm 13 pretekárov.

Kým v hlavnej hale DOXXbet arény sa konal IFBB Diamond Cup, vo vedľajšej hale bola športová výstava Mozolani Expo, v rámci ktorej sa uskutočnila autogramiáda s 5-násobným Mr. Olympia Philom Heathom a súťaž pre neregistrovaých pretekárov o titul Mr. Physique. O tieto akcie bol medzi divákmi slušný záujem.

IFBB DIAMOND CUP 2016: Konečné výsledky

MOZOLANI PRO CLASSIC 2016: Konečné výsledky

Nedeľa 22. 5.

Nedeľňajší program IFBB Diamond Cup sa začal kategóriami v kulturistike do 75 kg (štartovalo 7 pretekárov), do 85 kg (5 pretekári) a do 90 kg (3 pretekári), pričom vo všetkých troch zaslúžene zvíťazili slovenskí borci. V tej najnižšej Michal Kertés, v osemdesiatpäťke Norbert Zajac a v deväťdesiatke Tomáš Tabačiar. Potom prišli na scénu bikinárky. V kategórii do 160 cm (7 pretekárok) získalo Slovensko všetky tri medaily – zlatú Sabína Pleváková (na pódiu jasne vynikala), striebornú Iveta Kuglerová, bronzovú Zuzana Gábrišková. V bikiny fitness do 163 cm (10 pretekárok) sa najviac páčila rozhodcom (nielen im) Ruska Yana Kuznetsová, Slovenka Andrea Neumannová určite mala na bronz, ale napokon ju vyhlásili na nepopulárnom zemiakovom 4. miesto. V bikiny fitness do 166 cm (9 pretekárok) sa v dobrej forme predstavila Talianka Federica Gobbetti, Slovenka Renáta Sekeráková si vybojovala strieborný kov. V bikiny fitness do 169 cm (11 pretekárok) mala víťazná Veronika Guľášová najlepšiu formu, pričom jej reprezentačná kolegyňa Jana Milová vo finále pekne zabojovala a tak zmazala dojem zo semifinále, počas ktorého sa necítila dobre. Milová skončila na 3. mieste. V bikiny fitness nad 169 cm (štartovalo 15 pretekárok) kraľovala Slovenka Saskia Cakoci.

Súťaž pokračovala kategóriami kulturistika do 95 kg (8 borcov), do 100 kg (8 borcov) a nad 100 kg (11 borcov). V deväťdesiatpäťke zvíťazil Slovák Roman Vavrečan, v stovke Karol Stuglik reprezentujúci Írsko a nad 100 kg vyhral Čech Jan Turek.

IFBB Diamond Cup vyvrcholil tzv. Gala Show. Do súboja o absolútny titul a o 2 PRO karty v bikiny fitness postúpili 3 Slovenky – Sabíny Pleváková, Veronika Guľášová a Saskia Cakoci, Ruska Yana Kutznetsová a Talianka Federica Gobbetti. Najskôr vyhlásili pretekárku na 2. mieste v absolutke, ktorou sa stala Ruska Yana Kuznetsová, potom absolútnu víťazku a úradujúcu majsterku Európy Saskiu Cakoci. Ďalšia úradujúca majsterka Európy a zároveň úradujúca juniorská absolútna majsterky Európy Sabína Pleváková obsadila v absolutke na IFBB Diamond Cup 3. miesto, a tak PRO kartu, čo je jej veľký sen, žiaľ nezískala. Rozdiel medzi druhou Kuznetsovovu a treťou Plevákovou nebol žiadny, ktovie, čo napokon zavážilo...

Mozolani Expo pokračovalo aj v nedeľu. Spomedzi sprievodných akcií môžeme vypichnúť aurogramiádu profesionálov kategórie Pro Mens Bodybuilding 212 lbs či súťaž pre neregistrovaných o titul Ms. bikiny. O tieto akcie bol medzi divákmi tiež slušný záujem.

Do súboja o absolútny titul a PRO kartu v kulturistike postúpili 4 Slováci – Michal Kertés, Norbert Zajac, Roman Vavrečan a Tomáš Tabačiar. Najlepšie z nich v asbolutke obstál Tabačiar, ktorému rozhodcovia pridelili 3. miesto, druhý skončil Čech Jan Turek a zvíťazil šoumen Karol Stuglik.

Hneď ako sa skončil IFBB Diamond Cup, tak na pódiu DOXXbet arény odštartovala súťaž profesionálov Mozolani Pro Classic 2016. V kategórii Pro Womens Physiue (štartovalo 7 pretekárok) vyhrala Chorvátka Branka Njegovec, čím si vybojovala postup na Olympiu. Slovenka Aurélia Grožajová obsadila 6. miesto. V Pro Bikini mohlo podľa pravidiel nastúpiť na stage až 9 bikinárok (7 profíčiek a prvé dve v bikiny fitness na IFBB Diamond Cupe, ktoré získala právo na zisk PRO karty), ale Saskia Cakoci túto možnosť nevyužila, kým Kuznetsová áno, a tak štartovalo 8 pretekárok. Kuznetsová nemala zlý profi-debut, skončila piata, Slovenka Jana Dobos Majerníková získala bronz, Češka Vladimíra Krásová striebro (mohlo to byť aj naopak...) a z víťazstva sa tešila Britka Nina Ross, ktorá postúpila na Olympiu.

Vrcholom MPC 2016 bola kategória Pro Mens Bodybuilding 212 lbs. Keďže amatérsky absolútny víťaz v kulturistike s čerstvou PRO kartou Stuglik vážil viac ako 212 libier, nemohol s profesionálmi v tejto kategórii súťažiť a na stage sa postavilo 8 pretekárov. Bola to poriadna „bitka“. Po dvoch rokoch si triumf na MPC zopakoval Bahrajnčan Sami Al Haddad, ale v porovnaní s rokom 2014, keď v Žilina po prvý raz vyhral, bol teraz lepší a postúpil na Olympiu. Smolu mal Čech Vojtěch Koritenský, ktorý skončil s lepšou formou na rovnakom 4. mieste ako vlani, ale tentoraz boli strieborný Ronny Rockel (Nemecko) a bronzový Ahmad Ahmad (Irak) nepriestreľný.

Fanúšikov počas Mozolani Pro Show dostal do varu a priviedol do stavu extáze 5-násobný Mr. Olympia Phil Heath. Jeho exhibícia, ktorú začal a skončil na pódiu, ale medzitým pózoval medzi divákmi, bola veľkým zážitkom.

Súťažný comeback Andreja Mozolániho po 10-tich rokoch sa musel odložiť. Pravidlá IFBB Pro League nedovoľujú, aby promotér a organizátor súťažil na svojich pretekoch. Ak sa nič nepredvídaného nestane, Andrej Mozoláni zažije svoj súťažný comeback na Aljaške 11. júna na IFBB Artic Pro v Anchorage.

IFBB Diamond Cup 2016 a Mozolani Pro Classic 2016 sú minulosťou. Promotér a hlavný organizátor Andrej Mozoláni poďakoval všetkým, ktorí sa pričinili o to, že sa podujatie mohlo uskutočnil. Osobitne poďakoval svojej polovičke Anne Mozoláni, co-promotérke Michaele Kováčovej a všetkým partnerom, bez ktorých pomoci by takáto show nebola možná. Mozolani Event 2016 bola udalosť, ktorá sa zapísala do sŕdc všetkých, ktorí majú radi kulturistiku a fitness. Latka sa posunula znovu o niečo vyššie. S čím príde Andrej Mozoláni nabudúce...? Nechajte sa prekvapiť!

IFBB Diamond Cup a Mozolani Pro Classic 2016 podporili:

Generálny partner: Tetras

Organizátor: Mozolani The Fitness Authority

Hlavný partner: Extrifitslovakia

Top partner: Chilleus.com

Partneri: Scitec Nutrition, Nutrend, Muscleking, Vendetta, Body Way, Mesto Žilina, MZ Wood, VIP transport, J. J. Darboven, Inter-Vion, Aloxxi, Gorilla Wear, Street Life, SAKFST, IFBB, IFBB Pro League

Mediálni partneri: sport.sk, ronnie.cz, Svět kulturistiky

Autor: Ľubomír Chochula