Magazín
Pozor na pitný režim! Nielen v lete!
dátum: 19.08.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Počas leta treba dostatočne piť, ale dodržujeme túto teóriu aj v praxi a prijímame adekvátne množstvo tekutín? To, že čistá voda je najlepšia na uhasenie smädu, o tom niet pochýb. Vieme, že v lete sa má tekutín prijímať viac, ale každý rok to dopadne rovnako. Prídeme z práce domov a doslova odpadneme na pohovku, sme malátni, krúti sa nám hlava a cítime hroznú únavu... A je tu dehydratácia!

Nečakajte na pocit smädu
Spoliehať sa na pocit smädu nemá zmysel. Keď sa dostaví, býva už neskoro. Treba mu predchádzať dostatočným prísunom kvalitných tekutín počas celého dňa. U detí a starých ľudí môže tento pocit chýbať úplne, preto by sme mali na pitný režim dbať a tekutiny piť v pravidelných intervaloch.
Vhodné sú nesladené ovocné alebo bylinkové čaje, čerstvé ovocné šťavy bez prídavku cukru a prírodné minerálne vody s nízkym obsahom minerálov. Zabudnime však na sladké nápoje zo supermarketov, plné konzervačných látok, umelých sladidiel a pridaných cukrov. Radšej siahnime po nápojoch s ovocnou dreňou, ktorá obsahuje vlákninu. Nedostatok tekutín v našom tele okrem jasných príznakov, ako sú malátnosť, únava a bolesti hlavy, môže spôsobovať aj mnoho iných zdravotných problémov. Určite ste sa s nimi počas horúčav stretli. Najčastejšie sú to zápcha, zahusťovanie krvi so zvýšeným rizikom trombózy a embólie či obličkové kamene. Takisto môže nastať problém s vylučovaním moču, keď vzniká obmedzenie vylučovania škodlivých látok z organizmu. Tým sa zvyšuje riziko vzniku obličkových kameňov. Ako to zistíme??? Je celkom jednoduché, ako zistiť, či nie je s naším močom niečo v neporiadku. Zdravý moč je svetlý až bezfarebný, ak je tmavý, treba doplniť tekutiny.

Ako správne piť
Organizmus každého človeka je iný, preto by si mal každý nájsť správnu dávku tekutín sám, podľa vlastných skúseností. Napríklad ráno na naštartovanie je vhodná čerstvo vytlačená pomarančová alebo grepová šťava zriedená s vodou v pomere 1:2. Tento nápoj je vynikajúcim zdrojom vitamínu C, draslíka, vápnika, fosforu, horčíka i železa a prispieva tiež k ich vstrebávaniu či k znižovaniu hladiny cholesterolu.
Počas dňa je zasa absolútne najideálnejším nápojom čerstvá voda. Slogan: „Pijem zdravú vodu, vodu z vodovodu“ – platí doslova. Obsahuje totiž malé množstvo minerálnych látok, je transportérom živín a odpadových látok, a pomáha udržiavať stálosť vnútorného prostredia. Veľa ľudí ani nevie, že na Slovensku máme jednu z najkvalitnejších pitných zdrojov vody na svete!!!
Okrem toho sú vhodné aj pramenité vody, nízko sýtené alebo nesýtené, tie však len v obmedzenom množstve do pol litra denne. Výborné sú tiež rôzne bylinkové a ovocné čaje, čerstvé šťavy z ovocia a zeleniny, prípadne riedené čistou vodou. Zo zeleninových štiav môžeme vyzdvihnúť napríklad mrkvovú. Alkoholické nápoje do pitného režimu nepatria!

Nadávkujte si tekutiny podľa hmotnosti
Pre optimálne dávkovanie tekutín treba brať do úvahy aj druh aktivity. Vyšší prísun tekutín je určite potrebný najmä pri zvýšenej telesnej aktivite, pri vysokej teplote prostredia, v ktorom sa nachádzame, takisto pri zvýšenom výskyte stresov!!!
Optimálny prísun tekutín si môžeme vypočítať veľmi jednoducho. Na každých desať kilogramov telesnej hmotnosti by sme mali prijať 2 až 4 dl tekutín. Čiže u detí je to 1 až 2 l, u dospelých 1,5 až 2,5 l tekutín denne. Pozor, ide sa o minimálne množstvo tekutín!!!
Do odporúčaného množstva tekutín môžeme samozrejme v malej miere prirátať aj tekutiny obsiahnuté v potravinách – v ovocí, zelenine, mlieku, polievkach, aj v mliečnych výrobkoch. Iné je to však napríklad s kávou, ktorá organizmus odvodňuje a na jej strávenie je potrebné viac tekutín, ako sa prijme.
Ak teda práve teraz cítime sucho na jazyku a minimálne jeden z príznakov, ktoré sme spomenuli, doplňme tekutiny.

Dopĺňanie tekutín pred a počas výkonu:
- 2 hod pred výkonom – 500 ml
- 15 min. pred výkonom – 150 – 200 ml
- Každých 15 – 20 minút v priebehu výkonu 125 – 250 ml

Príjem tekutín je tiež dôležitý aj po výkone!!!

Po výkone by je odporúčané doplniť tekutiny podľa zníženia hmotnosti. V prípade že je strata 1 kg našej hmotnosti, mali by sme doplniť 1 l tekutín.
Pri výkone trvajúcej do jednej hodiny nie je nutné doplňovať tekutiny hneď iontovým nápojom. Tu nám postačí aj obyčajná voda.
Počas tréningu sú vhodnejšie nápoje hypotonické, po výkone potom nápoje obsahujúce ďalšie minerálne látky ( K, Mg, Ca ) a sacharidy na rýchle doplnenie energie.

Ľuboš Žitník