Magazín
Majstrovstvá Európy v benchpresse 2017 La Manga Španielsko
dátum: 20.10.2017 | autor: mozolani.com
rubriky: Iné športy
V dňoch 10 – 15. októbra sa v španielskej La Mange konali ME v tlaku na lavičke všetkých vekových kategórií. Aj napriek organizačným problémom spôsobeným organizátorom súťaže, Slovensko malo zastúpenie  v kategóriách Masters , Juniori a súťaži Open. S výpravou cestoval štátny tréner Milan Gabrhel a rozhodca Pavol Müller.

     V kategóriách Masters úspešne reprezentovali už stálice európskeho a svetového benchpresu Štefan Koľšovský a Monika Gavorníková.  Štefan Koľšovský vyhral kategóriu do 59kg masters 2 výkonom 130 kg.  Monika Gavorníková zvíťazila v kategórii do 53kg masters 1 výkonom 100 kg a naviac si odniesla aj cenu za  druhé miesto bez rozdielu hmotnosti v prepočte na wilksove body v kategórii masters1.


     V juniorskej kategórii sme mali jediného reprezentanta Lukáša Škríba v kat. do 120 kg. Lukáš vzhľadom na výsledky z predchádzajúcich európskych a svetových šampionátov bol veľkým favoritom. Má vynikajúci silový potenciál, no žiaľ technika prevedenia zaostáva. Prvé dva neplatné pokusy zdvihli hladinu adrenalínu celej slovenskej výpravy na maximum. Našťastie tretí pokus s hmotnosťou 292,5 kg rozhodcovia uznali a Lukáš ním vybojoval striebro. Víťaz, nórsky reprezentant Ralf Male dosiahol rovnaký výkon, ale jeho telesná hmotnosť bola  o 6 kg nižšia.


     V kategórii open sme mali dvoch zástupcov. Fridricha Matejíka a Róberta Valacha obaja v kat. +120kg. Aj napriek početne slabšej účasti na šampionáte, kategória + 120kg bola s deviatimi súťažiacimi najpočetnejšia. Žiaľ nášmu najlepšiemu „tlakárovi“ a vážnemu kandidátovi na medailové umiestnenie súťaž absolútne nevyšla. V prvom pokuse sa netrafil do dráhy, činka narazila do stojanov a pokus nevyšiel. V druhom pokuse sa stalo niečo čo je síce veľmi zriedkavé ale možné. Frido pri pokuse stratil na okamih vedomie. Príčinou bolo pravdepodobne nedokrvenie mozgu čo mohol spôsobiť nový dres silno tlačiaci na tepny a cievy. Takto „knokautovaný“ pretekár už nedokázal koncentrovať sily na tretí pokus a zo súťaže vypadol.
Robo Valach aj napriek tomu, že je to hlavne silový trojbojár potvrdil dobrú výkonnosť v tlaku a výkonom 285 kg obsadil 6. miesto. 


Prevzaté zo www.sakst.sk