Magazín
Nominačný Tatranský pohár našimi očami
dátum: 04.11.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Na 34. ročníku Tatranského pohára sa rozhodovalo nielen o medailách a pohároch, ale aj o tom, koho SAKFST vyšle na MS v kulturistike a na MS v klasickej kulturistike, keďže to bola nominačná súťaž. Veľký plusom bol divácky záujem a atmosféra v hale, čo nie je žiadnou novinkou na tomto tradičnom podujatí. Ako sme tieto preteky videli my?

Pretekov sa zúčastnilo 56 športovcov, z toho bolo 25 mužov a 31 žien. Súťažilo sa v siedmich kategóriách (4 mužské a 3 ženské). Najvyšší počet štartujúcich bol v bikiny fitness (24). Poďme si rozobrať jednotlivé kategórie.   

 

Bodyfitness open

Prvé miesto bolo jasné, Adela Ondrejovičová (úradujúca majsterka sveta v Montreale) bola štandardne skvele pripravená, dominovala masívnosťou i pripravenosťou. Príjemným prekvapením bola strieborná Silvia Štubňová. Tá bola podstatne subtílnejšia v porovnaní s víťazkou, bola dobre pripravená a do budúcna, ak zapracuje na svalovou rozvoji a zlepší prezentáciu, môže sa posúvať vyššie. Na treťom mieste skončila Stanislava Tichá, ktorá je ešte stále juniorka. Potrebuje zapracovať na spodnej časti tela, nakoľko na viacerých súťažiach mala rezervy v spodnej časti v podobe tuku a zlej separácie. Ak tieto nedostatky odstráni, potom vďaka vylepšenej forme a solídnej konštitúcii tela, môže bojovať o vyššie priečky.

 

Bikiny fitness do 163 cm

Stanislava Prítrská mala peknú prezentáciu, oproti MS v Montreale (6. miesto), kde bola až veľmi vychudnutá, bola teraz sviežejšia a potvrdila vysoký štandard. Toto bola pre ňu malá náplasť na jej nemedailové umiestnenie „na svete“. Druhé miesto obsadila doteraz nie veľmi známa Ľubica Bérešová, ktorá disponovala peknou stavbou tela a dobrou formou. Michaela Brutenič pomýšľala na vyššie priečky, ale rozhodcovia ju dali na tretie miesto, pričom na druhú priečku strácala iba bod. Miška však už má po svojom vrchole, ten dosiahla na MS v Montreale (bronz). Veľmi príjemným prekvapením bola štvrtá Erika Tarkuličová. Prezentáciou pripomínala Sabínu Plevákovú. Keby na Tatranský pohár prišla Tarkuličová s o niečo tvrdším sedacím svalstvom a odstránila by rezervy na spodnej časti gluteálov, ktoré sme mohli pozorovať pri t-walkingu, mohla získať medailu. Je to veľmi perspektívna pretekárka, ktorá, ak zapracuje na týchto nedostatkoch, tak ešte o nej budeme veľa počuť. Možno by jej tiež pomohol povolený doping, ktorý majú bikiny fitnesky, teda väčšie prsia.

 

Bikiny fitness nad 163 cm

Denisa Hargašová podržala skvelú formu z MS v Montreale (striebro), ba dokonca ju možno ešte vylepšila, čo je obdivuhodné, pretože Tatranský pohár už nebol pre ňu vrcholom. Na rozdiel od minulých sezón dokázala zoštíhliť spodnú časť tela. Mala peknú prezentáciu. Ak sa jej podarí do budúcej sezóny zväčšiť ramená, trochu ich mať svalnatejšie, potom to bude veľmi dobré. Striebornú medailu získala Jana Milová, ktorá mala peknú prezentáciu a potvrdila, že jej umiestnenie na MS v Montreale (5. miesto) nebolo náhodné. Až tretia skončila Olívia Pohánková. Tá tohto roku vyhrala Arnold Classic Europe a uspela i na MS v Montreale (striebro), ale tentoraz sa jej očakávania nenaplnili. Evidentne si užívala úspech z MS a túto súťaž brala ako doplnok. Štvrtá bola Veronika Guľášová, ktorá pokojne mohla byť na vyšších priečkach, bola dobre pripravená a mala peknú prezentáciu, pričom svoj vrchol juniorské MS v Mexiku (bronz) mala už pred vyše mesiacom (27. 9.).

 

Klasická kulturistika do 178 cm

V tejto kategórii s prehľadom vyhral Ladislav Korsch, ktorý sa prezentoval pekným pózovaním, peknými čelnými postojmi a komplexnou vyrovnanosťou. Keďže MS 'klasikov' budú až v polke decembra, jeho formu zodpovedala tomu času, koľko zostáva do "sveta". Korsch nemal konkurenciu, čo sa týka kvality to bola najhoršie obsadená kategória.

 

Klasická kulturistika nad 178 cm

Ľuboš Maliňák nenechal nikoho na pochybách, že je najlepšie pripravený pretekár v tejto kategórii. Napriek veľkej časovej rezerve do MS 'klasikov' sa predstavil vo veľmi dobrej forme, čo je jeho štandardom. Ako je u neho tradične zvykom, bolo vidieť detaily na sedacích svaloch. Na druhom mieste skončil Kristián Farkas, ktorého na túto priečku posunula dobrá pripravenosť, akurát by mal možno zlepšiť prezentáciu. Tretí Levente Tárkanyi sa predstavil veľmi peknou konštitúciou postavy, adekvátnej pre klasickú kulturistiku. Zvolil trochu matnejší náter a aj to ho možno zosunulo na tretie miesto. Keby bol o niečo tvrdší, mohol byť vyššie. Na štvrtej priečke skončil Jozef Greguš, ktorý mal väčšie ambície ako len zisk „zemiakovej medaily“. Medzi 2. a 4. miesto boli však malé rozdiely.

 

Kulturistika do 85 kg

V súboji dvoch reprezentantov vyhral Ján Soták oprávnene. Mal veľmi dobrú formu. Dokonca dokázal zlepšiť aj spodnú časť tela, ktorá väčšinou v minulých sezónach zaostávala za vrškom v pripravenosti. Mohli sme v jeho prípade sledovať aj detaily na gluteáloch. Miroslav Škadra bol tradične tiež dobrý, ale stačilo to na druhé miesto. Samozrejme, obaja budú mať teraz niekoľko dní, aby svoju formu vyladili a na MS v Brazílii úspešne reprezentovali Slovensko. Tretí bol český pretekár Richard Čada, ktorý štartoval aj na tohtoročných MS masters. Jemu trochu odchádza masívnosť dolných končatín, ale to je adekvátnu k veku. Mal dobrú hustotu svalstva, najmä v čelných postojoch. Pre tých, ktorí ho nepoznajú, je to skúsený český harcovník, ktorý sa juniorským majstrom sveta v kulturistike stal už v roku 1993.

 

Kulturistika nad 85 kg

Peter Tatarka vyhral zaslúžene. Na chrbát mu síce dýchal masívnejší ešte len 22-ročný Dávid Oravec, ktorý keby prišiel o niečo tvrdší a o niečo by mal viac separované hamstringy a sedacie svaly, mohol ešte viac zavariť víťazovi. Tatarka sa prezentoval krásnou fazónou a vzhľadom na to, že časuje formu na MS v Brazílii, nie je mu čo vytknúť. Zlepšil separáciu spodnej časti tela, zdalo sa, že je masívnejší ako na vlaňajšom Tatranskom pohári. To sa ukázalo na vážení, kde navážil o kilo viac. Oravec od juniorskej nominačky na JMS na Veľkej ceny Dubnice (27. 9.) výrazne zapracoval na spodnej časti tela. Celkovo ho možno považovať za najperspektívnejšieho pretekára súťaže.

 

Absolutka

Ján Soták ako pretekár z nižšej hmotnostnej kategórie strácal rozvojom svalovej hmoty na Petra Tatarku, ale na druhej strane bol veľmi dobre pripravený, takže mohlo to dopadnúť aj opačne. Nedorozumenie pri vyhlasovaní víťaza v absolútnom hodnotení – moderátor chcel povedať: „V súboji o absolútneho víťaza číslo 22 (Soták) to nebude“, ale akonáhle v éteri zaznelo „číslo 22“, nastal rachot v hľadisku a nič iné už nebolo počuť, pričom trvalo niekoľko sekúnd, kým sa všetko napravilo – bolo nepríjemné hlavne pre Sotáka. Ten už zopár sekúnd držal v ruke pohár pre absolútneho víťaza a potom ho po oprave odovzdal skutočného víťazovi. Obaja to však zobrali športovo...

 

www.mozolani.com

Zobraziť galériu (17)