Magazín
Výživa: Vitamíny A a D - 30.diel seriálu
dátum: 23.08.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Vitamín A je potrebný pre normálny rast a vývoj tela, obzvlášť pre zdravé kosti a zuby. Chráni sliznice pred infekciami a je základom pre tvorbu fotosenzitívneho pigmentu dôležitého pre zrak.

Vitamín A

Retinol je zo skupiny retinoidov najúčinnejší prírodný vitamín A. Môže sa vytvárať aj z karotenoidov, nachádzajúcich sa v rastlinnej potrave a z nich je najúčinnejším provitamínom A betakarotén, ktorý pôsobí v lipofilnom prostredí ako významný antioxidant. Je dôležitý pre správne videnie, má významný vplyv na udržiavanie a ochranu buniek kože a slizníc, posilňuje imunitný systém, rast, reprodukciu a morfogenézu.

Betakarotén sa vyskytuje v žltej a  zelenej  zelenine ( mrkva, hrášok, špenát, petržlenová vňať, rajčiny, kapusta, šalát, kukurica) a v žltom ovocí (marhule, broskyne, ale aj jahody a pod.) Vitamín A sa nachádza v týchto živočíšnych potravinách: vaječný žĺtok, mliečne výrobky, maslo, pečeň a rybí tuk.

RDA (odporúčané dávky): 5.000 IU vit.A, 6.000 mcg betakaroténu muži a 4.800 mcg ženy. Zvýšené dávky pre silových a vytrvalostných športovcov 25.000 mcg betakaroténu a 5.000 IU vit. A (užívať raz denne v multivitamínoch).V yvarujte sa vysokých dávok retinolu.

Vitamín D

Z tejto skupiny vitamínov je najdôležitejší vit. D2 – ergokalciferol, vznikajúci z rastlinného sterolu a D3 – cholekarciferol, ktorý vzniká pri pôsobení slnečného UV žiarenia na kožu, kde sa nachádza jeho provitamín D. Rezervy vit. D sa vytvárajú v depotnom tuku. Reguluje vstrebávanie, metabolizmus a využitie vápnika a fosforu, je rozhodujúcim činiteľom pri tvorbe kostnej hmoty.Najdôležitejším zdrojom je jeho provitamín v koži, z  potravín najmä rybí tuk, vajcia a mliečne výrobky,D2 sa nachádza v rastlinách.

RDA : 400 IU, pričom dávky vyššie ako 5.000 IU môžu mať nepriaznivé vedľajšie účinky.