Magazín
Škodí veľa bielkovín svalovému rastu?
dátum: 13.07.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Základné pravidlo kulturistiky hovorí, že ak chcete, aby vám rástli svaly, potrebujete veľa bielkovín. Je to však naozaj pravda?

Každý z nás určite počul, že na získanie svalovej hmoty musíte jesť bielkoviny po celý deň a každý deň. Je nepochybne pravda, že pracujúce svaly (najmä u kulturistov a športovcov) vyžadujú väčšie množstvo bielkovín. Otázkou však je, aké množstvo je optimálne, a či je naozaj nevyhnutné, aby ste nikdy nezmeškali po tréningu svoje bielkovinové jedlo.

Ak máte v úmysle budovať svalovú hmotu, určite by ste mali svoju telu dodávať pravidelne vhodné živiny, a pokiaľ možno, mali by ste sa vyhýbať hladovaniu. Faktom je, že nechať telo oddýchnuť od toho veľkého množstva bielkovín má svoje opodstatnenie. Obnovíte tak schopnosť metabolizmu budovať svalovú hmotu.  

Veda túto myšlienku v súčasnosti podporuje. Nedávny výskum potvrdil, že bielkovinová potravina má vplyv na myostatin, a tým aj na rast svalovej hmoty. Bielkovina myostatin je jedným z rastových faktorov, ktorý brzdí rast svalového tkaniva. To znamená, že čím je väčšia koncentrácia myostatinu v tele, tým menší je vývoj svalstva.

V nedávnej štúdii sa vedci zamerali nato, ako bielkoviny aktivujú satelitné bunky. Satelitné bunky sú prekurzory buniek kostrového svalstva, a preto hrajú kľúčového úlohu v organizme pri adaptívnej reakcií na cvičenie. Skúmalo sa 21 zdravých dobrovoľníkov mužského pohlavia, ktorí boli rozdelení náhodne do dvoch skupín. Jedna skupina konzumovala pred tréningom 1,2 gramu bielkovín na kilogram hmotnosti, druhá len 0,1 g. Potom bola všetkým vykonaná svalová biopsia z nôh a meralo sa zotavenie po cvičení. Zistilo sa, že satelitné bunky sa spolu s myostatinom znížili ihneď po ukončení tréningu u oboch skupín. Rozdielne výsledky však boli zistené následne po 48 a 72 hodinách. Aj keď sa satelitné bunky a myostatín vrátili k normálnu pri skupine s vyšším príjmom bielkovín, v skupine s nižším príjmom zostali naďalej na nízkej úrovni. Po 72 hodinách bola u skupiny s vyšším príjmom bielkovín významne zvýšená hladina myostatinu, zatiaľ čo u skupiny s nižším príjmom bola táto hladina znížená. Aj keď táto štúdia nepreukázala, že bielkovina priamo moduluje nárast satelitných bunkách po cvičení, čo však ukazuje je, že koncentrácia bielkovín celkom určite ovplyvňuje hladinu myostatínu po cvičení. To znamená, že nízka hladina myostatinu vyvolaná tréningom urýchlil aktiváciu satelitných buniek. Ale nemusíte byť zmätení. Ešte stále svoju telu musíte dodať kvalitný proteín po cvičení. Na túto štúdiu sa vykonal ďalší výskum ktorý ukázal, že požitie proteínu ihneď po cvičení potláča účinok myostatínu. Pri skupine podávanej placebo sa jeho úroveň hodinu po cvičení podstatne zvýšila, ale nie pri skupine, ktorej bol podávaný srvátkový proteín.  

Skutočnou otázkou potom zostáva, či je naozaj nutné, aby sa prijímalo veľké množstvo bielkovín aj po 48 alebo 72 hodinách, ak vaše telo nemá pocit prijímania ďalších bielkovín, kedy periodické prijímanie väčšie množstva bielkovín môže spôsobiť ľahkú metabolickú acidózu. Nedávny výskum naznačuje, že občasné vynechanie bielkovinového jedla vráti telo do rovnováhy.

Nezabúdajte na fakt, že mať veľké svaly je jedná vec, ale nemať pri tom aj veľké brucho je vec druhá. Aký zmysel bude mať veľké prsné svaly, keď pod nimi bude „nafukovacia lopta“? Rovnako ako počúvate svoje telo pri tréningu, mali by ste takisto vedieť, ako vaše telo reaguje na vašu stravu. Ak vaše telo zle trávi veľké množstvo bielkovín, najlogickejšou vecou je, že sa uložia vo forme tuku.

Ak všetko zhrnieme dohromady, dôležitou vecou je počúvať svoje telo a občas mu dať pauzu od veľkého množstva bielkovín. Nielenže svaly nestratíte, ale dokonca tak môžete stimulovať nové prírastky. 

-lr-