Magazín
8x MR OLYMPIA: LEE HANEY
dátum: 14.03.2018 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Jeden z najúspešnejších pretekárov Mr. Olympia, skromný, tichý, ale ambiciózny Lee Haney. Je to posledný šampión s perfektnou symetriou a primeraným objemom svalstva.

!!! Kupuj športové oblečenie značky GORILLA WEAR cez e-shop TU

V predaji aj v kamennom Mozolani Fitness Shope ZOC Max!!!

Život Lee Haneyho

Lee sa narodil 11. novembra 1959 v Spartanburgu, v južnej Karolíne. Má staršieho brata a dve mladšie sestry. Otec bol vodičom kamióna a mama bola ženou v domácnosti. Už ako tínedžer vynikal v americkom futbale. Keď mal 12 rokov, rodičia mu kúpili set základných činiek ako darček na Vianoce. Umožnili mu tak cvičiť doma a venovať sa niečomu zaujímavému, čo pokladali za prospešné nie len pre jeho telo, ale aj pre rozvoj jeho osobnosti. Tak ako na začiatku, tak aj počas celej kulturistickej dráhy ho rodičia veľmi podporovali. Keď mal 21 rokov, už vtedy bol majiteľom 2 fitness centier. Najprv sa nazývali "Animal Kingdom" teda kráľovstvo divočiny, no neskôr tieto posilňovne niesli Leeho meno "Lees World Class Fitness Centers". So svojou ženou sa spoznali veľmi skoro, keď mal Lee iba 6 rokov v škôlke a začali romantický vzťah počas 9. triedy.

Súťažná kariéra

Súťažná kariéra osemnásobného držiteľa titulu Mr.Olympia Lee Haneyho (narodený 1959) začala v roku 1979, kedy sa stal absolútným víťazom na AAU Teen Mr America. O tri roky neskôr súťaž NPC Junior Nationals a opäť absolútne víťazstvo. V tom istom roku ďalšie prvé miesto a to na IFBB World Amateur Championships. Prvou profesionálnou súťažou  (v roku 1983) bola Grand Prix England a Lee tu obsadil druhé miesto. V tom istom roku štartoval na ďalších šiestich profesionálnych súťažiach, kde bolo najväčším úspechom víťazstvo na Night of Champions a tretie miesto na súťaži Mr.Olympia. V roku 1984 Lee titul Mr.Olympia dobyl a dokázal ho obhajovať až do roku 1991, kedy svoju súťažnú kariéru ukončil. Po skončení súťažnej kariéry prijal ponuku amerického prezidenta Billa Clintona a pracoval na rôznych športových programoch pre deti a mládež. Týmto spôsobom chcel odovzdať svoje skúsenosti a napríklad pomôcť mladým talentom. Mnohí sa prikláňajú k názoru, že Lee Haney bol v podstate posledným držiteľom titulu Mr. Olympia, ktorý ešte reprezentoval estetiku a kvalitu zlatej éry bodybuildingu. Po ňom nastúpili Dorian Yates, Ronnie Coleman alebo Jay Cutler, ktorí sa opierali o masívnu svalovú hmotu.

 

Haneyove tréningové rady

– Haney vo všeobecnosti odporúča cvičiť pyramídovým spôsobom a postupne zvyšovať váhy, kým sa svaly zahrievajú.

– Na rozvoj hmoty aj kvality odporúča po väčšinu času používať 6-10 opakovaní v sérii.

– V dňoch, kedy sa cítite príliš zničení, by ste mali ubrať počet sérii, hmotnosť váh alebo si dopriať bonusový deň voľna.

– Haney často pripomína, že počas celého tréningu je potrebné udržiavať vysokú koncentráciu a skutočne sa sústrediť na to, čo robíte. Len tak môžete dosiahnuť požadované výsledky.

– Uvedený tréningový program považuje za vhodný aj pre menej skúsených cvičencov. Sám však tvrdí, že ľudia by ho nemali len slepo kopírovať a mali by zohľadniť svoje fyzické možnosti a individuálne potreby.

Tréning Lee Haneyho

Haney bol zástancom tréningového splitu tri dni tréning a jeden deň pauza (v rámci tohto obdobia sa precvičilo celé telo), ktorý bol v 80-tych rokoch dosť populárny. Rozdelenie svalových partii vyzeralo v jeho prípade najčastejšie takto.

Deň 1: hrudník a ruky
Deň 2: nohy
Deň 3: chrbát a ramená

Deň 1. Hrudník a ruky

Tlak na rovnej lavičke s veľkou činkou 4 série po 6-8 opakovaní
Tlak na rovnej lavičke s jednoručnými činkami 3 série po 8-10 opakovaní
Tlak na lavičke šikmo hore s veľkou činkou 4 série po 6-8 opakovaní
Tlak na lavičke šikmo hore s jednoručnými činkami 3 série po 8-10 opakovaní
Bicepsové zdvihy v stoji s veľkou činkou 4 série po 8-10 opakovaní
Bicepsové zdvihy na Scottovej lavici s veľkou činkou 4 série po 8-10 opakovaní
Tricepsové stlačovanie kladky 4 série po 10-12 opakovaní
Francúzsky tlak s veľkou činkou 4 série po 6-8 opakovaní

Deň 2. Nohy

Predkopávanie 4 série po 12-15 opakovaní
Leg press 4 série po 10-12 opakovaní (tento cvik však používal len v každom treťom takomto tréningu)
Drep (klasický zadný) 4-5 sérii po 8-10 opakovaní
Zakopávanie 4 série po 8-10 opakovaní
Mŕtvy ťah s mierne pokrčenými nohami 3-4 série po 8-10 opakovaní (aj tento cvik používal v každom treťom takomto tréningu)

Deň 3. Chrbát ramená

Sťahovanie hornej kladky smerom k hrudníku 4 série po 8-10 opakovaní
Príťahy veľkej činky v stoji v predklone alebo príťahy T-tyče 4 série po 6-8 opakovaní
Veslovanie v sede 4 série po 8-10 opakovaní
Ramenné tlaky v stoji s veľkou činkou 4-5 sérii po 6-8 opakovaní
Upažovanie v stoji 4 série po 8-10 opakovaní
Príťahy veľkej činky k brade 4 série po 6-8 opakovaní

Autor: Peter Benko, osobný tréner Mozolani Fitness (s použitím
zahraničnej literatúry)