Magazín
FRANCO COLUMBA – SARDINSKÝ SILÁK
dátum: 27.02.2018 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
V strednej časti talianskeho ostrova Sardínia, v meste Ollolai, sa 7. augusta 1941 narodil Francesco „Franco“ Columbu. Vyrastal na sedliackej farme svojich rodičov, kde bol od mladého veku pastierom oviec. Jeho rodičia boli jednoduchí farmári, pre ktorých bola Francova pomocná ruka neodmysliteľnou súčasťou ich života.

!!! Kupuj športové oblečenie značky GORILLA WEAR cez e-shop TU

V predaji aj v kamennom Mozolani Fitness Shope ZOC Max!!!

Aby mohol mladý Franco pomáhať rodičom, vo veku 13 rokov opustil školu. O niekoľko rokov neskôr sa stal murárom. So svojím remeslom odišiel pracovať do nemeckého Mníchova, kde sa okrem murárčiny, zamestnal aj ako taxikár. Prvý šport, ktorý Francovi učaroval, bol box. Značnú silu získal pri svojich boxerských tréningoch a boxoval, až kým sa stal talianskym šampiónom v amatérskom boxe. Avšak, tento titul ho naplno neuspokojil. Jeho katolícka výchova spojená s tvrdou disciplínou ho naplnila vôľou a odhodlaním dosiahnuť mimoriadneúspechy. Uvedomoval si svoju silu a svoju vášeň pre silové športy, a tak sa začal naplno venovať vzpieraniu. Po čase zistil, že okrem prírastku sily jeho postava mení tvar a zapĺňa sa svalovou hmotou. Vďaka jeho tvrdému a neúnavnému prístupu k tréningu a silovým výkonom vo vzpieraní nabral kvalitnú hustotu svalov a pohrával sa s myšlienkou začať súťažne vystupovať na kulturistických pretekoch. Kulturistika sa stala Francovou vášňou.

 

Súťažná kariéra

Columbu získal trikrát prvenstvo v ľahkej váhe na Mr. Olympii, ale celkovým víťazom sa stal dvakrát. Prvýkrát sa z titulu tešil v roku 1976, keď porazil Franka Zanea i Kena Wallera. Bol to práve rok, keď po šiestich tituloch v rade na súťaži absentoval Schwarzenegger. Ten ukončil kariéru, aby sa venoval herectvu. Následne prišiel rok 1977, v ktorom sa Columbu zúčastnil súťaže silákov World Strongest Man.Jeho milované vzpieranie (stal sa aj šampiónom Európy) však viedlo k zraneniu nohy, po ktorom sa dlho zotavoval. Utrpel ho pri disciplíne prenášania ťažkej nemotornej chladničky pripevnenej na chrbte. No aj napriek tomu skončil na 5. mieste. Následná operácia trvala 6 hodín a dlhé tri roky sa Franco zotavoval a okrem bolesti mu prinieslo aj milión dolárov od poisťovne.

Nerozlučná dvojka

V Mníchove sa počas súťaže zoznámil s, vtedy len 19 ročným, Arnoldom Schwarzeneggerom. Povahovo si sadli natoľko, že sa z nich postupom času stali tréningoví sparringpartneri a najlepší kamaráti. Franco spolu s Arnoldom spolu trénovali celé desaťročia. Obidvaja patrili k „zlatej ére kulturistiky“ a bolo neskutočné milé sledovať ich tréningy, keďže Francova výška bola približne 163 cm a Arnoldova 188 cm. Franco, takisto ako aj Arnold, si uvedomoval, že ak chcú v kulturistike niečo dosiahnuť, musia sa presťahovať do Kalifornie v Amerike, mekky kulturistiky. Bol to práve Joe Weider, ktorý videl v mladom Arnoldovi veľký potenciál pre rozmach kulturistiky. Joe preto v roku 1968 presťahoval Arnolda do USA. Ten pre svoje napredovanie potreboval mať pri sebe kvalitného sparringpartnera, a tak sa na Arnoldov podnet Joe Weider postaral, aby sa v roku 1969 vtedy 28-ročný Franco Columbu taktiež presťahoval do USA. Franco spolu s Arnoldom popri svojich tvrdých tréningoch písali pre Weiderove časopisy a založili spolu murársku firmu s názvom „European Brick Works“. Neskôr sa venovali aj nehnuteľnostiam a herectvu. Spolu s Arnoldom Schwarzeneggerom vytvorili nerozlučnú dvojku a zostali veľkými priateľmi až dodnes. V roku 2009 udelili Francovi počas súťaže Arnold Classic cenu za celoživotný prínos pre bodybuilding. Franco sa hlási k republikánom a dodnes žije v Los Angeles so svojou druhou manželkou Deborah Columbu, s ktorou sa zosobášil v roku 1990. Jeho verné priateľstvo s Arnoldom Schwarzeneggerom, trvajúce dodnes, sa odráža aj vo fakte, že to bol práve Franco, kto bol Arnoldovým svedkom na svadbe s Mariou Shiver, členkou Kennedyovskej rodiny. Francovi patrí obrovská pocta za prínos pre kulturistiku a šport ako taký. Svojou húževnatosťou a disciplínou dokázal, že je multitalentovanou osobnosťou, či už ako boxer, kulturista, vzpierač, herec či chiropraktik. Popri tom, že získal množstvo športových úspechov a 2x siahol na najvyšší titul v profesionálnej kulturistike Mr. Olympia, sa navždy zapíše do histórie ako jeden z najsilnejších kulturistov všetkých čias. Jeho silové maximá sú – benchpress 525 lb, drep 655 lb, mŕtvy ťah 750 lb. V roku 1979 sa dokonca zapísal do Guinnessovej knihy rekordov ako „muž s najsilnejšími pľúcami“, keďže dokázal nafúkať za 55 s teplovzdušný balónik.

 

Francov stravovací režim počas bežného dňa

Raňajky: 3 vajcia,1 kus ovocia, pohár pomarančového džúsu, jogurt
s mliekom a cereáliami, minerálna voda s vitamínmi a minerálmi
Obed: Čerstvá zelenina z olejom a dressingom, varená zelenina,
proteínový šejk, ryba alebo kuracie mäso, minerály
Olovrant: Syr a ovocie
Večera: To isté čo na obed
Druhá večera: Jogurt

 

Francov trening 

Prsia

Superséria
Bench press 3 série 15, 10, 4 opakovania
Sťahovanie protismerných kladiek 3 série 20 opakovaní
Superséria
Tlaky jednoručiek 3 série 20, 15, 6 opakovaní
Sťahovanie protismerných kladiek 3 série 20 opakovaní
Bench press hore hlavou 3 série 15 opakovaní

Pullover 3 série 25 opakovaní
Kliky 3 série do zlyhania
Sťahovanie protismerných kladiek 3 série 25 opakovaní

Ramená

Rozpažovanie s jednoručkami 4 série 10 opakovaní
Rozpažovanie s jednoručkami v predklone 6 sérií 10 opakovaní
Tlaky s veľkou činkou za hlavu 4 série 10 opakovaní
Predpažovanie s jednoručkami 3 série 8 opakovaní
Rozpažovanie na kladke s jednou rukou 3 série 10 opakovaní

Chrbát

Hrazda 6 sérií 10-15 opakovaní
Príťahy T osy 4 série 10 opakovaní
Veslovanie na kladke 4 série 10 opakovaní
Superséria
Príťahy jednoručky v predklone 3 série 10 opakovaní
Hrazda na úzko 3 série 10 opakovaní

Ruky

Superséria
Stláčanie kladky na triceps 4 série 8 opakovaní
Bicepsové zdvihy s jednoručkami 4 série 8 opakovaní
Superséria
Francúzky tlak s ez tyčou 4 série 8 opakovaní

Bicepsové zdvihy na scottovej lavici 4 série 8 opakovaní
Superséria
Francúzky tlak v sede 4 série 8 opakovaní
Bicepsové zdvihy s jednoručkami na naklonenej lavičke 4 série 8
opakovaní

Nohy

Drepy 7 sérií 20, 15, 10, 8, 6, 4, 2 opakovania
Leg press 4 série 50, 25, 15, 8 opakovaní
Predkopávanie 6-7 sérií 20 opakovaní
Výpady s veľkou činkou 2-3 série 12-15 opakovaní
Mŕtvy ťah 6 sérií 5, 5, 5, 3, 1, 1 opakovanie

Autor: Peter Benko, osobný tréner Mozolani Fitness (s použitím
zahraničnej literatúry)