Magazín
MIKE MENTZER – Mr. HEAVY DUTY
dátum: 20.02.2018 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Mike Mentzer patril medzi kulturistov, ktorých cesta svetom bola naozaj členitá. Mike sa zúčastnil a vyhral na viacerých popredných súťažiach, ako boli Mr. Universe a Mr. Olympia.

!!! Kupuj športové oblečenie značky GORILLA WEAR cez e-shop TU

V predaji aj v kamennom Mozolani Fitness Shope ZOC Max!!!

Život Mikea Mentzera sa začal 15. novembra 1951. Narodil sa v malom meste Ephrata z amerického štátu Pennsylvánia. Mestečko, ktoré malo v tom čase niečo viac ako sedem tisíc obyvateľov, sa stalo jeho domovom počas mladosti. Na miestnej strednej škole dostával len tie najlepšie známky a veľmi dobre mu išla hlavne angličtina. Napriek tomu sa chcel stať psychiatrom, a tak na Marylandskej univerzite začal študovať medicínu. Vydržal na nej však len tri roky. Vtedy už niekoľko rokov poctivo posilňoval. Činky chytil po prvýkrát do rúk ako dvanásťročný, keď bol veľmi chudý a páčili sa mu postavy mužov, ktorých videl na obálkach kulturistických magazínov. Podporoval ho v tom aj otec, ktorý mu zaobstaral činky a inštruktážnu príručku, podľa ktorej svedomito cvičil.

Súťažná kariéra
Mikova prvá súťaž v kulturistike bola už v roku 1969 na miestnej súťaži. V roku 1971 sa umiestnil na 10. mieste na súťaži Mr. America. Po súťažnej prestávke sa Mike v roku 1975 umiestnil na 3. mieste na súťaži Mr. Universe, na ktorej sa mu darilo aj v nasledujúcich rokoch. Mr. Universe vyhral v roku 1976, o rok neskôr obsadil 2. miesto a v roku 1978 si triumf spred dvoch rokoch zopakoval a stal sa profesionálom. V roku 1979 bola Mr. Olympia ešte rozdelená na „ľahku“ a „ťažkú“ kategóriu. Mike vyhral ťažkú kategóriu, ale po spoločnom súboji s víťazom ľahkej kategórie, ktorým bol Frank Zane, mu unikol titul Mr. Olympia o vlások.

Veľké sklamanie a pád na dno

Kým spočiatku pôsobil ako profesionál, jeho kariéra sa zmenila po Mr. Olympia 1980. Mike vtedy po dosť kontroverznom rozhodnutí obsadil celkové 5. miesto a víťazom Mr. Olympia sa stal Arnold Schwarzenegger. Mike sa cítil veľmi poškodený a do konca života sa nezmieril s touto prehrou. Ukončil spoluprácu s Weider publications, čo ho finančne takmer zruinovalo, a tak skúšal šťastie v písaní pre kalifornský časopis WorkOut. Ani táto etapa však netrvala dlho. Toto obdobie sa spája aj s mnohými škandálmi, keď bol údajne závislý od amfetamínu a vystrájal, čo sa len dalo. V policajných záznamoch sú zaznamenané prehrešky, ako pod vplyvom omamných látok riadil na ulici dopravu alebo rozprával o príchode mimozemšťanov. Začiatkom deväťdesiatych rokov sa mu konečne podarilo skoncovať s drogami a začal opäť publikovať, napr. pre časopis Ironman. Neskôr sa stretol s Dorianom Yatesom, ktorý prevzal jeho tréningové princípy HIT. Vytvorili tak novú generáciu masívnych kulturistov. V kulturistike sa začala doba, v ktorej sa začali presadzovať maximálne masívni kulturisti. Tí porážali symetrickejších a estetickejších kulturistov.

Mike Mentzer zomrel ako 49-ročný 10. júna 2001 na zlyhanie srdca. V jeho apartmáne v kalifornskom Rolling Hills ho našiel o dva roky mladší brat Ray, ktorý mal takisto zdravotné problémy a takisto užíval steroidy. Na následky Bergerovej choroby zomrel v spánku o dva dni neskôr. Jeho „väčší“ brat Mike bol v roku 2002 uvedený do Siene slávy IFBB.

Mikeove tréningové princípy

Mike si presadzoval názor, že kvalitná regenerácia je základom úspechu pri naberaní kvalitnej svalovej hmoty. Preto trénoval metódou jeden deň tréning potom deň voľno, pričom v jednom dni precvičil nohy, prsia, triceps a v druhom dni zasa chrbát, ramená a biceps. Vzal si k srdcu tréningové princípy Arthura Jonesa a snažil sa ich doviesť k dokonalosti. Vďaka štúdiu i skúsenostiam rokmi vyvinul systém, ktorý umožnil dosahovať skvelé výsledky s veľmi krátkym časom. Práve on preslávil vysoko intenzívny tréning, ktorý prezentoval aj vo svojej knihe. Trval v nej na tom, že tréning musí byť krátky, veľmi intenzívny a menej frekventovaný. Netrénoval dlhšie ako 30-45 minút, využíval veľmi veľké váhy a chodil aj za hranicu pozitívneho svalového zlyhania. Veľký dôraz kládol na techniku prevedenia.

Prvý tréning (pondelok)

Nohy-superséria
Predkopávanie, 1 séria 6-8 opakovaní
Tlaky na legpresse, 1 séria 6-8 opakovaní
Drepy, 1 séria 6-8 opakovaní
Zakopávanie, v ľahu 2 série 6-8 opakovaní
Výpony v stoji, 2 série 6-8 opakovaní
Výpony na legpresse, 1 séria 6-8 opakovaní
Prsia-superséria
Rozpažovanie na rovnej lavici, 1-2 série 6-8 opakovaní
Tlaky na šikmej lavičke s veľkou činkou, 1-2 série 6-8 opakovaní
Kliky na bradlách, 2 série 6-8 opakovaní
Triceps-superséria
Sťahovanie kladky v stoji, 1 séria 6-8 opakovaní
Kliky za telom na dvoch lavičkách, 1 séria 6-8 opakovaní
Francúzke tlaky s činkou v ľahu, 2 série 6-8 opakovaní

Druhý tréning (streda)
Chrbát-superséria
Pullover s jednoručkou, 2 série 6-8 opakovaní
Sťahovanie hornej kladky úzkym úchopom, 2 série 6-8 opakovaní

Príťahy veľkej činky v predklone, 2 série 6-8 opakovaní
Trapézy-superséria
Krčenie ramien s jednoručkami, 2 série 6-8 opakovaní
Príťahy veľkej činky k brade, 2 série 6-8 opakovaní
Ramená-superséria
Upažovanie v stoji, 2 série 6-8 opakovaní
Tlaky na ramena na prístroji, 2 série 6-8 opakovaní
Zapažovanie v sede na obrátenom peck decku, 2 série 6-8
opakovaní
Biceps
Bicepsové zdvihy s veľkou činkou, 1 séria 6-8 opakovaní
Koncentrovaný zdvih s jednoručkou v sede, 2 série 6-8 opakovaní

Autor: Peter Benko, osobný tréner Mozolani Fitness (s použitím zahraničnej literatúry)