Magazín
Šesť jedál za deň a dodržiavanie zásad
dátum: 04.11.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Je všeobecne známe, že konzumácia šiestich alebo viac jedál za deň je nevyhnutná nielen pre nárast svalovej hmoty, ale uľahčí to vášmu telu efektívne stráviť jedlo a vaše telo tak bude po celý deň zásobené potrebnými živinami.

 

Na kvalitné budovanie svalovej hmoty musíte jesť zdravo a rešpektovať ďalšie zásady správneho stravovania.

1. Každý deň jedzte minimálne jeden gram bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti.

2. Pite aspoň 2,5 dcl vody na kilogram hmotnosti, ale snažte sa piť aj viac.

3. Po tréningu si dajte kvalitný potréningový nápoj alebo zjedzte kvalitné jedlo.

4. Nikdy nevynechajte raňajky, ktoré štartujú váš metabolizmus.

5. Vyhýbajte sa rafinovanému cukru a spracovaným potravinám.

6. Používajte doplnky výživy, ktoré zvýšia váš tréningový výkon alebo doplnia vašu stravu potrebnými živinami.

 

Základom kvalitného stravovania je správne načasovanie troch základných denných jedál:

Raňajky

Keď sa ráno zobudíte, mali by ste raňajkovať čo najskôr po zobudení. Bez ohľadu na to, koľko máte času. Raňajky by sa mali stať pevnou súčasťou vášho každodenného režimu. Správny pomer bielkovín a sacharidov na raňajky vám dodá energiu po väčšinu dňa.

 

Nápoj/ jedlo po tréningu

Pitím nápoja po intenzívnom tréningu, ktorý obsahuje bielkoviny a sacharidy, budete zásobovať živinami unavené svalové vlákna. Budete tak mať pod kontrolou hladinu kortizolu a zabránite katabolizmu. Takmer všetky tieto živiny prispejú k regenerácii a posilneniu svalov, pečene a imunitného systému.

Jedlo pred spaním

Hoci myšlienka jedenia pred spaním bola spočiatku zatracovaná, opak je dnes pravdou. Voľbou vhodného jedla pred tým, ako sa odoberiete spať minimalizujete odbúravanie svalovej hmoty. Preto je lepšie siahnuť po proteínovom nápoji s vysokým obsahom kazeínu, ktorý sa trávi dlhšiu dobu a dodáva aminokyseliny do svalov počas spánku, ako zvoliť čistý srvátkový proteín, ktorý sa rýchlo vstrebáva a trávi.

Výsledky po pár týždňoch

Tri vyššie spomenuté úseky dňa sú samozrejme dôležité. Ale zabezpečiť vášmu telu potrebné živiny si vyžaduje ďalšie tri dôležité jedlá. Otázkou je, ako to môžete urobiť s minimálnym úsilím. Dá sa to zvládnuť aj vtedy, ak je varenie vašou Achillovou pätou. Všetko, čo musíte urobiť, je pripraviť si vaše jedlo a najmä mäso vopred. Ďalej pridajte do vášho jedálnička škroby, ako sú zemiaky, sladké zemiaky, varená ryža alebo ovsené vločky. Nezabudnite ani na zdroje vlákniny a antioxidantov, ako sú ovocie a zelenina.

Poctivým dodržiavaním týchto zásad budete vidieť výsledky už po pár týždňoch. Stačí sa sústrediť, byť trpezlivý a onedlho uvidíte rozdiel nielen na vašej postave. Budete sa cítiť lepšie, budete mať viac energie a hlavne – budete zdravší.

Lukáš Richtarech

(s použitím zahraničných prameňov)