Magazín
Rozhovor s repre-trénerom juniorov Petrom Kokoškom
dátum: 13.12.2017 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
S PETROM KOKOŠKOM, ktorý je aktuálne štátnym reprezentačným trénerom juniorov (zároveň zostal aj asistentom št. repre-trénera mužov) sme sa po skončení jesennej sezóny 2017 porozprávali na tému kulturistika. Kokoška je bývalý vynikajúci pretekár, ktorý 6x štartoval na ME mužov (najväčšie úspechy – zlato na ME 2010 v Maastrichte v kategórii kulturistika do 75 kg a dve bronzové medaily v rokoch 2003 a 2004) a 3x sa zúčastnil MS mužov (najlepšie siedmy na MS 2008 v kulturistike do 75 kg).

!!! Kupuj športové oblečenie značky GORILLA WEAR cez e-shop TU

V predaji aj v kamennom Mozolani Fitness Shope ZOC Max!!!

 

Na snímke sú Peter Kokoška (vpravo) a bronzový medailista MS mužov 2017 Peter Tatarka.

Športová kulturistická verejnosť vie, že niekoľko dní pred MS mužov 2017 v Benidorme sa Jozef Píry (jeho asistentmi boli Roland Brosman a Peter Kokoška) dobrovoľne vzdal funkcie hlavného reprezentačného trénera mužov a juniorov, potom nasledovali z pohľadu Slovenska úspešné svetové šampionáty (muži v Španielsku, juniori a masters v Rumunsku). Odkedy pôsobíš ako hlavný reprezentačný tréner juniorov?

Na zasadnutí VV SAFKST v Dubnici n. V. (28. 10. 2017) schválili Rolanda Brosmana za hlavného reprezentačného trénera mužov a na ďalšom zasadnutí výkonného výboru v Bratislave (14. 11.), ktoré sa konalo po návrate z MS juniorov a masters, sa na môj návrh definovalo naše postavenie tak, že Rolo je hlavným reprezentačným trénerom mužov a ja som hlavným reprezentačným trénerom juniorov, pričom navzájom si budeme robiť asistentov, ja pri mužoch, Rolo pri junioroch. Oceňujem, že sa to vyšpecifikovalo, na pleciach hlavného trénera je, aby zodpovedal za svoju kategóriu, ale zároveň podotýkam, že budeme fungovať ako jeden tím, ktorý chce pomáhať pretekárom a asociácii. Aj za pôsobenia Jozefa Píryho sme boli ako tím, ktorý ťahal za jeden povraz. Nikto sa nad toho druhého nepovyšoval a všetci traja sme konzultovali veci spoločne. Neviem, či sa na budúci rok uskutoční konkurz na tieto funkcie, ale ak áno, znovu sa prihlásim.

Čo bolo tvojou motiváciou zabojovať o post reprezentačného trénera?

V jarnej súťažnej sezóne 2017 ma pozvali do realizačného tímu (vtedy bol hlavným reprezentačným trénerom Jozef Píry a jeho asistentom Roland Brosman), aby som pomáhal so zrazmi, nomináciou a výjazdom na ME. Do výberového konania niekedy v marci (bolo ukončené až po ME, VV 21. 6. schválil na základe výberového konania Jozefa Píryho za hlavného reprezentačného trénera mužov a juniorov, Rolanda Brosmana a Petra Kokošku za jeho asistentov – pozn. red.) som sa prihlásil preto, lebo som chcel pomôcť pretekárom, aby dosahovali dobré výsledky. Hlavne sa o nich dobre postarať na medzinárodných súťažiach, na ktorých nemajú pri sebe osobných trénerov. Ako bývalý pretekár viem, aké je to užitočné, keď športovec má na pretekoch vytvorené zázemie, keď mu má, kto poradiť, pomôcť a postarať sa o neho, keď má s kým konzultovať niektoré situácie, ktoré pri výjazdoch vznikajú. Myslím si, že tých skúseností za 20 rokov môjho pôsobenia v kulturistike mám toľko veľa, že vo väčšine vzniknutých problémov a situácii im dokážem poradiť a pomôcť, aby reprezentanti boli úspešní na medzinárodných podujatiach, aby ich formu i psychiku nepoznačilo náročné cestovanie letecky alebo autobusom, ani znižovanie hmotnosti, keď sa niekto potrebuje zmestiť do svojej kategórie. Myslím si, že im mám čo povedať. Zdanlivo môže ísť o maličkosti, ale tie neraz rozhodujú o úspechu či neúspechu. Snažím sa, aby chalani neopakovali tie chyby, ktoré som robil ja, aby boli lepší, ak to bude možné, ako som bol ja. Robím túto prácu preto, lebo kulturistiku milujem, baví ma to. Nekandidoval som na iné funkcie, pretože chcem pomáhať pretekárom ako reprezentačný tréner.

Veru, skúsenosti sú na nezaplatenie, v slovenskej reprezentácii si ako pretekár pôsobil 16 rokov, vychoval si veľa pretekárov, najznámejší z nich je Peter Tatarka, ale začínal u teba aj Roman Vavrečan...

Stále pripravujem dosť kulturistov nielen na slovenské, ale aj na medzinárodné súťaže. Rád odovzdávam svoje skúsenosti mladým chalanom zapálených pre kulturistiku, ktorých žiaľ momentálne nie je veľa, preto si nemôžeme dovoliť stratiť žiadny talent. Napríklad donedávna neznámy junior David Hmelár, ktorého som si všimol na širšom repre-zraze v lete, získal ako prvý physik zo Slovenska medailu na svetovom šampionáte (bronz), bolo to na MS juniorov a masters v Bistrite, na ktorých dobre zabojoval aj talentovaný Martin Sagan (piaty v klasickej kulturistike juniori open). Snažil som sa pre reprezentantov urobiť všetko, čo bolo v mojich silách. Napríklad Kubo Vilímek na MS mužov v Benidorme musel zhadzovať 1,5 kg, aby sa zmestil do svojej kategórie, lebo nameral menej, ako sme predpokladali, potom sme mali hodinu na korekciu tej váhy, bežal som s ním na hotel, kde sme upravili hmotnosť, vzápätí sme bežali na iný hotel, kde sa konala registrácia a váženie... Napokon to s tou váhou dobre dopadlo. Bolo dôležité, v akej forme sa predstaví na pódiu a keď som mu poradil, forma bola výborná, čo v silnej konkurencii znamenalo 4. miesto v klasickej kulturistike do 180 cm. Darilo sa aj ďalším, Peter Tatarka získal bronz v kulturistike do 95 kg a Tomáš Smrek striebro v games classic bodybuilding (Erik Halaška 4. a Martin Žiliak 5. miesto). Na MS mužov v Španielsku a MS juniorov i Masters v Rumunsku sme dokázali, že aj pri každoročne zvyšujúcej sa úrovni kulturistiky sa vieme postarať o pretekárov tak, aby dosiahli veľmi dobré výsledky.

Peter Kokoška je nielen reprezentačným trénerom, ale aj trénerom Petra Tatarku.

Pretekári v drvivej väčšine potvrdili oprávnenosť nominácie na MS mužov, ako aj na MS juniorov i masters...

Na nominačnú súťaž mužov, ktorou bol Tatranský pohár v Prešove, už neprišiel Jozef Píry, nevedel som, čo sa deje, nebol som do toho zainteresovaný, myslel som si, že dôvodom jeho neúčasti sú pracovné povinnosti a až po pretekoch som sa dozvedel o jeho abdikácii. Nomináciu do Benidormu sme s Rolom urobili podľa aktuálnej výkonnosti na súťaži a bola poskladaná bez Jozefa Píryho. Vybrali sme tých, ktorých sme priamo na pretekoch videli, nominačná komisia náš návrh akceptovala a sama nomináciu rozšírila o Tomáša Lišku, ktorého sme my nenominovali. Čo sa týka nominačky juniorov a masters na Veľkej cene Dubnice, bolo to špecifické v tom, že Rolo tam štartoval ako pretekár medzi masterákmi, preto to bolo iba na mne, aby som sledoval výkonnosť pretekárov i priebeh súťaže. Celé nominačné preteky a formu pretekárov som potom zhodnotil Rolovi, s ktorým sme spoločne navrhli nomináciu a nominačná komisia na základe nášho spoločného návrhu rozhodla o nominácii na MS juniorov a masters, pričom niektoré mená neschválila.

Ty pochádzaš zo silnej kulturistickej generácie (Igor Kočiš, Marián Čambal, Rasťo Solár, Andrej Mozoláni, Ľuboš Maliňák, Andrej a Michal Hlinkovci, Richard Riedl a ďalší), ktorú nebude tak ľahko napodobniť. Zvlášť preto, že po rozdelení kulturistického sveta môže reprezentácia stratiť tých, ktorí sa rozhodnú pokračovať v kariére ako amatéri v americkej federácii NPC IFBB, čo nedávno svojou účasťou na Olympii Amateur San Marino potvrdili Michal Zaukolec a Patrik Valach. Neobávaš sa toho?

Žiaľ, už v minulosti mi niektorí pretekári povedali, že pre nich nie je motiváciou reprezentovať Slovensko, čo je veľká škoda, ale nikto ich nemôže nútiť, doba sa zmenila, momentálne je veľa medzinárodných súťaží, na ktorých môžu štartovať. Našou úlohou je ukázať pretekárom, že máme o nich záujem, že sa vieme o nich dobre postarať, že im pomáhame – reprezentační tréneri svojím prístupom, starostlivosťou a asociácia zázemím (zaplatenie výjazdov, doplnky výživy...) – aby mali chuť reprezentovať a aby neodchádzali do iných federácii. Musíme urobiť všetko pre to, aby reprezentovali Slovensko. Netvrdím, že sa to na sto percent podarí, lebo realita je taká, že majú na výber, ale vynasnažíme sa byť v tomto smere úspešní. Pretekári niekedy ani sami nevedia, kam sa posunúť a na to sme tu my, aby sme ich motivovali. Michal Zaukolec sa rozhodol tak, ako sa rozhodol... S Patrikom Valachom som sa rozprával po juniorských MS 2017, na ktorých získal striebornú medailu, že má záujem zabojovať o zlato na JMS 2018, keďže ešte rok môže byť juniorom, preto som bol veľmi prekvapený, keď na amatérskej Olympii štartoval, ale s tým už nič nenarobíme – musíme zabojovať o tých ďalších...

Autor: Ľubomír Chochula