Magazín
Rozhovor s majsterkou Európy v silovom trojboji Ivanou Hornou
dátum: 24.03.2017 | autor: mozolani.com
rubriky: Iné športy
Po návrate na Slovensko z Majstrovstiev Európy v klasickom silovom trojboji (RAW) bez podporných dresov (konali sa uplynulý týždeň v Dánsku) sme sa porozprávali s veľmi úspešnou slovenskou reprezentantkou IVANOU HORNOU, ktorá tam získala veľkú zlatú medailu za 1. miesto v silovom trojboji a ďalšie tri zlaté medaily za víťazstvá v tlaku na lavičke, drepe a mŕtvom ťahu, pričom svoj famózny výkon okorenila viacerými európskymi rekordmi.

 

Vlani v lete si na MS v Texase (2. miesto v silovom trojboji, 1. miesto v mŕtvom ťahu, 3. miesto v drepe) posunula latku európskeho rekordu v silovom trojboji na hodnotu 455 kg, čo bolo skvelé, ale teraz si na ME v Dánsku výkonom 477, 5 kg v celkovom súčte vo svojej kategórii do 63 kg vytvorila nové európske maximum v silovom trojboji...

Som šťastná, že to tak parádne vyšlo a že som navýšila európsky rekord v trojboji o 22,5 kg. Mohla som dať aj viac, ešte mám rezervy. V tlaku na lavičke som dala len dva platné pokusy, lebo ten tretí so 100 kg bol nad moje sily, a nezabrala som tak, ako bolo treba, ale aj výkon 95 kg, čo je môj osobák, stačil na zlato v tejto disciplíne. V drepe i v mŕtvom ťahu som mala platné všetky tri pokusy. V drepe sa mi počítal výkon 167,5 kg (1. miesto), ale bola tam ešte rezerva, nakoľko sa šetrím na majstrovstvá sveta, ktoré budú pre mňa vrcholom sezóny. V mŕtvom ťahu, ktorá je moja kráľovská disciplína, som zvládla 215 kg (1. miesto), čo je nový európsky rekord, ale mám pocit, že by sa dalo dať aj viac. Teší ma aj to, že v prepočte na Wilksove body (prepočet telesnej váhy a zdvihnutých kilogramov v trojboji) bol môj výkon ocenený v absolútnom hodnotení druhým najlepším spomedzi všetkých žien na ME. Inak celkovo ten európsky šampionát prebehol bez problémov, bol výborne zorganizovaný a plusom bolo to, že tam boli som mnou traja tréneri. Hlavný reprezentačný tréner Milan Gabrhel (bol aj vedúci výpravy), jeho asistent Stanislav Januška a môj otec ako osobný tréner. Tohtoročná príprava bola o to náročnejšia, keďže popri tréningu silového trojboja bolo treba myslieť aj na vzpieranie, ale myslím si, že som to zvládla.

Vzpieranie...?

O dva týždne absolvujem Majstrovstvá Európy vo vzpieraní v Splite, na ktorých budem jedinou slovenskou reprezentantkou v kategórii žien. Medailové ciele nemám, som vo vzpieraní prakticky len začiatočník a v tej konkurencii to odhadujem na 10. - 16. miesto, čo by nebolo zlé. V trhu by som rada dala aspoň 80 kg a v nadhode aspoň 105 kg.

Ako si spomínala, vrcholom sezóny budú júnové Majstrovstvá sveta v klasickom silovom trojboji (RAW), ktoré sa uskutočnia v bieloruskom Minsku. Tam sa od teba budú očakávať ďalšie dobré výsledky...

Pokúsim sa zlepšiť vo všetkých disciplínach. Určite chcem tie majstrovstvá sveta vyhrať a vytvoriť svetový rekord v celkovom súčte, ten je teraz 486,5 kg, pričom ja by som ho rada zlepšila na 490 kg. Svetový rekord chcem prekonať aj v mŕtvom ťahu, k čomu mi aktuálne chýba 6,5 kg. Urobím maximum v príprave, aby to vyšlo.

Si zaradená do 6-členného TOP Teamu SAKFST, na ktorý zo štátneho rozpočtu pôjde dotácia pre prípravu pretekárov. Aká veľká pomoc to je?

Zatiaľ je to v štádiu riešenia. V mojom prípade ide o dotáciu v hodnote 7000 € na rok, avšak čerpanie nie je také jednoduché, ako by si mohol človek myslieť. V asociácii SAKFST je to prvýkrát, čo vybraní športovci dostali takúto podporu od štátu. Avšak, veľmi mi to pomôže, lebo predchádzajúce roky som si väčšinu nákladov na prípravu hradila sama, keďže sponzora nemám...

V SAKFST sa koncom minulého roka udiali zmeny. Ako ich vnímaš?

Som veľmi spokojná s novým vedením asociácie, prezidenta SAKFST Borisa Mlsnu si veľmi vážim a som rada, že mi asociácia vychádza v ústrety, čo ma motivuje nesklamať dôveru a dobrými výsledkami potešiť všetkých, ktorí mi držia palce.

Autor: Ľubomír Chochula